Logotyp av Bjurfors Huddinge/Älvsjö
Logotyp av Bjurfors Huddinge/Älvsjö

Kästavägen 28

Glömsta, Huddinge kommun

Visa på karta

2 195 000 kr

2 995 000 kr-27 %

Om bostaden

    Bostadstyp
    Tomt
    Upplåtelseform
    Äganderätt
    Tomtarea
    1 261 m²
Villatomt om ca 1 261 kvm belägen i expansiva Glömsta nära centrala Huddinge. Tomten ligger vid lugn återvändsgata med bra läge i området. Ej kopplad till någon husleverantör. Enligt detaljplanen får högst 20% av tomtens yta bebyggas dock max 200 kvm varav 50 kvm komplementbyggnad t ex garage. Huvudbyggnad får inte ges större byggnadsarea än 150 samt max 2 vån. Om souterrrängvåning får huvudbyggnad inte ges större byggnadsarea än 100 kvm. Läs mer här: https://www.huddinge.se/stadsplanering-och-trafik/planer-projekt-och-arbeten/gallande-detaljplaner/flemingsberg/0126k-14655 Tillkommande kostnader: Anslutning kommunalt VA: 396 935 kr. Gatukostnad: 215 755 kr. Även kostnader för bygglov, el-anslutning 37 500:- samt planavgift ca 35 000 tillkommer. Fiber finns i området (ca 20 000 kr) Fastigheten är nyligen avstyckad och saknar ännu eget taxeringsvärde. I Glömsta finns många nybyggda villor och inflyttade barnfamiljer. I omgivningarna finns härliga strövområden, badsjön Gömmaren, samt Flottsbro med skidbacke och badplats. Grundskola finns runt hörnet. Här kombineras naturnära boende med närhet till stadens puls, vilket gör det till ett perfekt val för familjer och pendlare som vill ha det bästa av två världar. Med vackra naturområden finns det gott om möjligheter för friluftsliv och rekreation. Samtidigt gör den smidiga förbindelsen till Stockholms innerstad via pendeltåg eller tunnelbana att du enkelt kan ta dig till jobbet eller nöjeslivet i city. Glömsta präglas av modern bebyggelse, ny infrastruktur och en stark framtidstro. Området utvecklas i snabb takt med nya bostäder vilket gör det till en plats att både trivas i idag och investera i för framtiden. Välkommen med er intresseanmälan till mäklaren.