1/9

750 000 kr
695 000 kr+8 %
Om bostaden
Bostadstyp
Tomt
Upplåtelseform
Äganderätt
Tomtarea
2 172 m²
Sista tomten på Furutorpsvägen - skapa ditt drömboende i naturskönt läge!
Vakna till fågelsång och frisk luft, omgiven av grönskande natur men ändå bara ett stenkast från allt du behöver. Här möts den lantliga idyllen och vardagens bekvämligheter på bästa sätt.
Denna extra generösa tomt, större än den som nyligen såldes, erbjuder plats för dig som vill bygga ditt eget hem med skogen som närmsta granne. Och det bästa av allt? Detta är den allra sista tomten som kommer att avstyckas i området, en unik möjlighet att skapa ditt personliga paradis, med vackra vyer och gott om utrymme för både avkoppling och utomhusliv. Bara 2 km bort ligger Munka-Ljungby, med skola (F–9), mataffär och övrig service som gör vardagen enkel. Dessutom byggs just nu en ny skola mindre än 1 km från tomten, med planerad inflyttning 2026 ett fantastiskt tillskott för barnfamiljer som värdesätter trygghet och närhet.
För den som uppskattar friluftsliv ligger Ängelholms golfbana endast fem minuters promenad bort perfekt för en runda golf, en lunch i solen eller en stunds stillhet i vacker natur. Busshållplats finns också i närheten för smidiga resor till och från området.
Furutorpsvägen erbjuder det bästa av två världar: total avskildhet, grönska och lugn men med bekväm närhet till både stad och service. Tomt avstyckad och klar 1 April 2026, 2 172 kvm.