Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Linköping
Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Linköping

Värdshusvägen 35

Tallboda, Linköpings kommun

Visa på karta

5 049 000 kr

4 795 000 kr+5 %

Om bostaden

    Bostadstyp
    Radhus
    Upplåtelseform
    Äganderätt
    Antal rum
    6 rum
    Boarea
    176 m²
    Tomtarea
    176 m²
    Driftkostnad
    33 522 kr/år

Byggår
2016
Energiklass
B
Uteplats
Här finns ett härligt hem i familjärt och populärt område med närhet till både barnomsorg och skola. Tallboda är en trivsam stadsdel strax utanför city med utmärkta förbindelser med både bil, buss och cykel där man även har eget serviceutbud i centrum. Området har en tilltalande struktur med gott om grönytor och den trevliga Malmskogen mitt i med löpslingor och utegym. Detta radhus har en tilltalande exteriör med fina proportioner och byggår 2016. Entrésidan välkomnar med stensatt prydlighet med rabatter och grönska, vidare in mot en "american porch" under tak och möblerbar yta. Hallen är ljus och har utrymme för ytterkläder och direkt access till en funktionell tvättstuga. Vidare erbjuder entréplanet en spatiös enhet av sällskapliga rumsligheter med vardagsrum och kök som fördelas över en genomgående yta av ett fantastiskt ljusflöde. Köket går i stilrent vitt med arbetsdel som övergår i vinkel mot matsal och allrum. Ett tidlöst utförande med vitvaror i rostfritt och med en tilltalande serveringsplats på köksön mot rummet. Allrummet flödar av ljus från stora fönster och här finns även utgång till en härlig uteplats i sydväst med gott om plats att möblera och odlingsbäddar av blomstrande rosor runtom. I den inre hallen ges plats för ett av hemmets fräscha badrum, helkaklat och med interiör i vitt samt med badkar. Ovanplanet är mycket väldisponerat med hela fyra möjliga sovrum med lummiga vyer mot trädgrönska. Vid trappan finns ett utrymme med generös förvaring och ljus via takfönster såsom möjligt extra allrum. Vidare fördelas de fyra rummen i varsina delar där samtliga går i ljusa toner och kan variera i funktion. Övre våningen har även detta ett toppfräscht badrum med dusch. Hela hemmet är praktiskt utformat med lättskött utemiljö där man från parkeringen i carport har kort sträcka mot huset och även access via terrassen. Helheten är ljus och sober med fina materialval och en generös storlek där man bor i trivsamt grannskap. Välkommen att trivas på Värdshusvägen i familjära Tallboda!