Logotyp av Nordå Fastighetsmäklare
Logotyp av Nordå Fastighetsmäklare

Brf Längbro ängar

Örebro kommun

Visa på karta

2 795 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Parhus
    Upplåtelseform
    Bostadsrätt
    Antal rum
    6 rum
    Boarea
    135 m²
    Avgift
    5 895 kr/mån
    Driftkostnad
    22 080 kr/år

Byggår
2026
Förening
BRF Längbro Ängar
Pris/m²
20 704 kr/m²
Premium
Nyproduktion
Uteplats
50% av projektet tecknat! Redan till december 2026 finns möjlighet att bo och leva i attraktiva Längbro, strax utanför centrala Örebro. Husmodellerna som erbjuds är moderna friliggande villor om 135 respektive 142 kvm. Solceller ingår som standard till samtliga hus. Husmodellerna är optimalt planerade med luftiga, öppna planlösningar och stora fönsterpartier – vackert formspråk och stilren utformning. Nyproduktion med design, kvalité och standard utöver det vanliga! Välkommen till en bostadsbyggare som tänker nytt! Hus med ett tydligt uttryck och en design med stark karaktär. Panghus erbjuder hus med en genomgående mycket hög standard och kvalité – Bl.a. stora fönster från golv till tak av danska Velfac och högkvalitativt trägolv. Vidare erbjuder bostäderna stilrent snickeribyggt kök med vitvaror från SMEG. Ett badrum på vardera planen i lugna toner med likadant kakel på golv och väggar. Badrummet på entréplan har dusch och är utrustat med tvättmaskin och torktumlare, badrummet på övre plan har badkar. Planlösningen i bostäderna är mycket effektiv och disponeras med härliga sällskapsytor där vardagsrum och kök fint flyter ihop med en öppen planlösning och underbart ljusinsläpp från de stora fönsterpartierna – som skapar härlig genomsikt och stor rumskänsla. Fyra sovrum och ett allrum på båda våningsplanen! Det som är standard i ett Panghus är ofta dyra tillval hos andra, om det ens finns att välja som tillval. Inför varje nytt nyproduktionsprojekt och för varje ny plats skapar Panghus bostäder som går i harmoni med omgivningen. Det gemensamma är alltid yteffektivitet, stilsäkerhet och med stora fönsterpartier. Tradition, modernism, funktionalitet och kvalitet i en harmonisk och personlig förening. Byggnation av husen startar i maj med inflytt till mitten av december 2026, bostäderna säljs till fasta priser enligt "först till kvarn".