1/48

4 495 000 kr
Om bostaden
Bostadstyp
Par-/kedje-/radhus
Upplåtelseform
Bostadsrätt
Antal rum
6 rum
Boarea
140 m²
Avgift
8 151 kr/mån
Driftkostnad
9 240 kr/år
Byggår
2017
Förening
BRF Gömmaren
Energiklass
B
Pris/m²
32 107 kr/m²
Antal besök
692
Premium
Uteplats
Varmt välkomna till Skarphedens väg 8A!
Här får jag tillfället att visa upp detta fina och generösa parhus beläget i naturnära Glömsta, men samtidigt endast 25 minuters bilväg från stan. Huset består av 140 välplanerade kvadratmeter fördelade på två plan med totalt fyra bra sovrum. Entréplan bjuder på härliga sociala ytor och ett fantastiskt ljusinsläpp tack vare de stora fönsterpartierna och den otroliga takhöjden. Här finns en braskamin som inger en hög mysfaktor och på altanen hittar ni ett lyxigt spabad som förgyller vardagen. I övrigt finns två toaletter varav en med dusch, tvättstuga och gott om förvaring.
Övre plan rymmer ett allrum, två sovrum, ett helkaklat badrum och goda förvaringsmöjligheter.
Glömsta har vuxit snabbt, har en stor andel barnfamiljer och därför byggdes en kommunal lekplats i området på mindre än 10 minuters promenadavstånd. Huddinge Centrum finns på bekvämt avstånd där du handlar du i en levande torgmiljö med öppna gator och välkomnande torg. Högklassiga butiker är fyllda med allt du behöver - livs, mode, teknik, böcker, apotek och mycket mer. Där finns väletablerade kedjor samt många små lokala handlare. Huddinge Centrum är en mötesplats för alla Huddingebor och besökare där du hittar ett brett utbud av nöje, service, mat och kultur. Runt knuten finns vacker natur, förskolor, skolor, bussar och bad vilket utgör ett perfekt boende för alla i familjen. Förutom Huddinge C finns även Kungens Kurva med sitt stora utbud nära. Vintertid är Flottsbro välbesökt med sina härliga slalombackar och skidspår.