Logotyp av SkandiaMäklarna Älvsjö/Årsta
Logotyp av SkandiaMäklarna Älvsjö/Årsta

Södervägen 5D

Högmora, Huddinge kommun

Visa på karta

4 995 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Parhus
    Upplåtelseform
    Bostadsrätt
    Antal rum
    6 rum
    Boarea
    143 m²
    Avgift
    8 897 kr/mån
    Driftkostnad
    26 400 kr/år

Byggår
2019
Förening
BRF Söderprakten
Pris/m²
34 930 kr/m²
Premium
Uteplats
Med ett bra läge i Högmora med natur och sjö runt knuten visar detta fina parhus från 2019 med en härlig trädgård! Bostaden disponeras över två plan med vattenburen golvvärme på båda våningarna, med ljust enstavs ekparkettgolv. På entréplanet nås ni av en stor och rymlig hall som löper vidare ut i vardagsrummet som omgärdas av panoramafönster och altandörr ut mot tomten. I öppen planlösning finner ni ett ytterst smakfullt kök med ljusa skåpluckor samt en gedigen stenbänkskiva och vitvaror från Siemens. Invid köket finner ni en stor matplats som rymmer ett större sällskap, härifrån öppnar sig altandörr mot den soliga baksidan. Entréplanet inrymmer dessutom ett praktiskt sovrum samt ett fint badrum och en separat tvättstuga. De övre planet rymmer plats för fyra sovrum varav ena sovrummet idag används som en lyxig walk-in closeth. Fint helkaklat badrum med badkar. Sjöutsikt från sovrummen. Huset är det enda i föreningen som har fönster i 4 vädersträck. Huset är placerat högt med ett fint läge med naturen precis utanför med sjöglimt. Plan och fin gräsmatta med barnanpassad tomt med platsbyggd rutschkana och sol hela dagen. Stor härlig altan med plats för större sällskap. Sjöutsikt från tomten! Parkering för 2 bilar ingår. Högmora har under senare år vuxit fram som ett av Huddinges mest populära bostadsområden, mycket tack vare det natursköna läget med skog och sjö på vardera sida av området. Stockholm C blott 1,5 mil bort, nås på en kvart med bil. Från området tar man sig till såväl Farsta som Stuvsta med cykel, buss eller kort bilfärd. Likväl går det att snabbt ta sig till tunnelbanans gröna linje. På så vis är det alltid nära till service och kommunikationer. Välkommen Hem"