Logotyp av HusmanHagberg Värmdö
Logotyp av HusmanHagberg Värmdö

Ebbalundsvägen 15

Gustavsberg Höjdhagen, Värmdö kommun

Visa på karta

7 495 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Radhus
    Upplåtelseform
    Bostadsrätt
    Antal rum
    6 rum
    Boarea
    157 m²
    Avgift
    10 593 kr/mån
    Driftkostnad
    28 860 kr/år

Byggår
2008
Förening
BRF Ebbalund
Energiklass
F
Pris/m²
47 739 kr/m²
Premium
Balkong
Uteplats
Nu har vi nöjet att presentera ett modernt radhus om totalt 157 kvm (133 kvm boarea och 24 kvm biarea) högst upp på en lugn återvändsgata i Höjdhagen. Ett boende som kombinerar funktion med spännande arkitektur och generöst ljusinsläpp genom stora fönster och glasade skjutdörrar. En inbjudande atriumgård välkomnar oss till entréplan där vi finner ett exklusivt kök och öppna sällskapsytor med mysig braskamin, badrum och sovrum. På övre plan finner vi ytterligare ett badrum, ett sovrum och en fin skrivbordshörna invid fönstret mot gården. På nedre plan finns ett stort hobbyrum, två sovrum och ett extra allrum - ett våningsplan med flexibilitet att disponeras utifrån era önskemål. Bostaden är smakfullt renoverad och väl omhändertagen av en familj som har älskat huset från första stund. Ekparkettgolven har slipats efter fotograferingen av bostaden. Förutom den mysiga atriumgården finns här även flera utomhusmiljöer att njuta av såsom en balkong från vardagsrum/kök och två takterrasser varav den stora stora terrassen ligger i soligt sydvästläge. Det finns även en trädgård med liten gräsmatta och lummig grönska. Ljuvliga platser för både avkoppling och sociala tillställningar. Bostaden värms upp med fjärrvärme och vattenburen golvvärme. Radhusen är vackert placerade intill ett biotopskyddat skogsområde och naturens närvaro är påtaglig. Som boende på Ebbalundsvägen har du egen parkeringsplats med laddbox och ett externt förråd. Höjdhagen är ett mycket populärt område med sin vackra kulturhistoriska bebyggelse, integrerade natur och sitt centrala läge. Närheten till förskolor, skola, aktiviteter och kommunikationer gör vardagen enkel. Här kan du njuta av promenader i såväl charmiga brukskvarter med vackra hus och lummiga trädgårdar som Ekedalsskogen med fina elljusspår, utegym och ytor för lek och umgänge. Även nära till strandpromenaden längs Farstaviken och Strandviks brygga. Båtplatser finns att hyra genom Gustavsbergs båtklubb. I Gustavsbergs hamn och centrum finner du all tänkbar service samt trevliga restauranger och butiker.