Logotyp av Mäklarringen Ekerö
Logotyp av Mäklarringen Ekerö

Kontringsvägen 28

Ekerö Träkvista, Ekerö kommun

Visa på karta

5 795 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Parhus
    Upplåtelseform
    Bostadsrätt
    Antal rum
    6 rum
    Boarea
    138 m²
    Avgift
    6 893 kr/mån
    Driftkostnad
    37 584 kr/år

Byggår
2023
Förening
BRF Gällsta 1
Energiklass
C
Pris/m²
41 993 kr/m²
Uteplats
Smakfullt boende i tre plan från 2023 med gavelläge. Ett hem som kombinerar stil, funktion och livskvalitet på bästa sätt. Med sina generösa 138 kvm erbjuds här hela sex rum och kök, perfekt för familjen eller för dig som vill ha gott om utrymme för både arbete och fritid. Bostaden präglas av en genomgående smakfull och harmonisk interiör där ljus och rymd står i fokus. På golven löper en vitlaserad, mattlackad 3-stavs eklamellparkett som skapar ett varmt och exklusivt intryck samtidigt som den ger en enhetlig känsla i hela huset. Väggarna är genomgående vitmålade, vilket förstärker ljusinsläppet och bidrar till en neutral och modern bas som passar alla inredningsstilar. Genomtänkt interiör där material och färgsättning samspelar för att skapa ett hem som känns både tidlöst, ljust och lätt att trivas i. Redan vid första steget in möts du av en genomtänkt planlösning. Entréplanet bjuder på ett elegant kök från Ballingslöv med gott om arbetsytor och en rymlig matplats, en självklar samlingspunkt för både vardag och fest. Ett stilrent helkaklat badrum med tvättmaskin och torktumlare. Det luftiga vardagsrummet öppnar upp mot en stor altan. På mellanplanet väntar tre trivsamma sovrum, varav ett större med plats för dubbelsäng. Här finns också ett ljust allrum som enkelt kan göras om till ytterligare ett sovrum vid behov. Även på detta plan finns ytterligare ett fräscht badrum. Högst upp i huset på tredje våningen finns ett stort rum om ca 28 kvm med sjöutsikt, högt i tak och fönster i tre väderstreck samt en fransk balkong. Ett flexibelt utrymme som kan bli allt från flera sovrum eller arbetsplatser till ett luftigt och inbjudande sällskapsrum. Till huset hör även en mindre carport med eluttag samt vattenutkastare. Här bor du i barnvänliga Träkvista på Ekerö, med närhet till Mälarens glittrande vatten, skolor, förskolor, badhus, butiker och idrottsanläggningar. Dessutom finns goda kommunikationer som gör vardagen smidig. Vill du veta mer om denna bostad? För mer information och anmälan till visning klickar du på knappen ”Läs mer hos mäklaren”