Logotyp av LF Fastighetsförmedling Gnesta
Logotyp av LF Fastighetsförmedling Gnesta

Björnstigen 6B

Centralt, Gnesta kommun

Visa på karta

2 895 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Radhus
    Upplåtelseform
    Bostadsrätt
    Antal rum
    6 rum
    Boarea
    119 m²
    Avgift
    5 460 kr/mån
    Driftkostnad
    50 748 kr/år

Byggår
1988
Förening
BRF Sigtuna, Gnesta
Energiklass
E
Pris/m²
24 328 kr/m²
Premium
119 kvm + 9 kvm sovrum/loft - 6 möjliga sovrum - På Björnstigen finns nu det här trevliga radhuset med det mesta man kan önska - lugnt beläget på återvändsgata med plan lättskött tomt, pool, skyddad uteplats och två renoverade badrum! Ett bekvämt och trivsamt boende där det bara är för nästa att ta vid. Dessutom finns en praktisk uppställningsplats för bilen precis utanför dörren som gör vardagsbestyr med både barn och handling enklare. Interiört väntar ett trivsamt hem med kök, tvättstuga, badrum, vardagsrum och sovrum på entréplan och en trappa upp finns ett mer privat våningsplan med fyra bra sovrum samt badrum. Ytterligare en trappa upp finns inredd vind som passar perfekt som ett extra sovrum, tonårskryp-in eller kontor. Många större förbättringar har skett under de senaste åren med badrumsrenovering båda badrummen 2023, ny luftvärmepump 2023, ny luftvärmepump till pool 2024, utbyggnation sovrum 2023 och nya altaner 2024 på både fram och baksida. Exteriört väntar en fin och lättskött trädgårdstomt med plan gräsmatta - perfekt för lek och skoj - dessutom får studsmattan plats utan problem. Tomten är trevligt inramad med buskar, plank och staket och blir en skön ostörd oas under sommarhalvåret. På baksidan finns också en pool med trall intill med plats för både loungegrupp och matbord som blir ett riktigt trevligt inslag i hemmamiljön under sommaren. Poolen går dessutom att hålla uppvärmd med luftvärmepump från 2024. Intill huskroppen och sammanlänkat med trallen finns en takad altan. Förråd intill och ytterligare fristående förråd med tak för t ex cyklar och på framsidan hittar ni ytterligare en trallbelagd uteplats. Uppställningsplats för bil och ytterligare förråd i garagedelen. Här bor ni med även med kort promenadavstånd från samhällets alla bekvämligheter såsom matbutik, apotek, bensinmack, badhus, gym, nya sporthallen, ishall och elljusspåret och på cirka 10 minuters promenad når ni centrum med diverse butiker och tågstation. Från centrum går regional- och pendeltåg mot Stockholm C. Restiden med regionaltåg är ca 35 min respektive ca 60 min med pendeltåg. För er som har barn i gymnasieåldern går bussar till Nyköpings gymnasieskolor inte heller långt från dörren. Fiber finns.