Logotyp av Fastighetsbyrån Enköping
Logotyp av Fastighetsbyrån Enköping

Galeonsvägen 16A

Bredsand, Enköpings kommun

Visa på karta

2 595 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Parhus
    Upplåtelseform
    Bostadsrätt
    Antal rum
    6 rum
    Boarea
    146 m²
    Avgift
    7 350 kr/mån
    Driftkostnad
    39 019 kr/år

Byggår
2022
Förening
BRF Norra Hamnkaptenen
Energiklass
B
Pris/m²
17 774 kr/m²
Premium
Uteplats
Välkommen till ett modernt och trivsamt parhus i populära Bredsand med ett härligt solläge! Här kan du följa solen från morgon på altanen som löper längs hela husets baksida, vidare under dagen och avsluta med njutbar eftermiddags- och kvällssol på terrassen på övervåningen. Med sol stora delar av dagen och ett grönområde direkt bakom tomten erbjuds ett lugnt och privat läge som verkligen höjer livskvaliteten. Detta välplanerade och yteffektiva parhus erbjuder generösa ytor och en genomtänkt planlösning som passar både familjeliv och vardagens behov. Bostaden omfattar totalt 6 rum och kök, varav 4 rymliga sovrum, med möjlighet att skapa ett femte sovrum på övervåningen vid behov. Entréplanet präglas av sociala ytor med en öppen och inbjudande planlösning mellan kök och allrum, perfekt för umgänge och familjemiddagar. Härifrån nås även baksidans altan och gräsmatta, en trivsam utemiljö med gott om plats för studsmatta, kubbspel och lek. Tomten vetter mot grönskande yta med träd som skärmar av, vilket ger en behaglig känsla av insynsskydd då ingen granne ligger direkt bakom. Här finns fina möjligheter att skapa en privat och familjevänlig uteplats. Här finns även ett sovrum som lämpar sig utmärkt som gästrum eller hemmakontor, ett helkaklat badrum samt en praktisk tvättstuga med arbetsbänk, god förvaring och groventré med direkt access till carporten. Klinkergolv i entré och tvättstuga övergår i ett ljust och enhetligt parkettgolv som löper genom resten av bostaden. På övre plan möts du av ett stort och luftigt allrum som med enkelhet kan delas av för att skapa ytterligare ett sovrum. Här finns även tre bra sovrum samt ett andra helkaklat badrum. Planlösningen ger gott om plats för både familj och gäster. Från allrummet nås även en stor terass! Till huset hör en carport med installerad laddbox för el- eller hybridbil, uppfart med extra parkeringsmöjligheter samt förråd för smidig förvaring. Här i Bredsand bor du i ett nybyggt villa- och bostadsrättsområde med naturen runt hörnet, badplats ett stenkast bort samt med närhet till förskola, lekplatser och mindre livsmedelsbutik. Ett barnvänligt område med härliga gång- och cykelvägar. Varm välkommen med din intresseanmälan för mer information!