Logotyp av Erik Olsson Fastighetsförmedling
Logotyp av Erik Olsson Fastighetsförmedling

Bastenshällsvägen 3

Arnö, Nyköpings kommun

Visa på karta

4 795 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Kedjehus
    Upplåtelseform
    Bostadsrätt
    Antal rum
    6 rum
    Boarea
    148 m²
    Avgift
    7 010 kr/mån
    Driftkostnad
    32 180 kr/år

Byggår
2018
Förening
BRF Bastenen
Energiklass
C
Pris/m²
32 399 kr/m²
Premium
Uteplats
Med ett av Nyköpings mest attraktiva lägen, precis vid Stadsfjärden, finns nu chansen att förvärva detta moderna kedjehus med en storslagen utsikt över stadens silhuett som gör sig särskilt vacker i kvällsljus. Här bor du bara ett stenkast från den egna marinan med gemensam bastuflotte, badmöjligheter och möjlighet till båtplats - ett boende som kombinerar bekvämt stadsliv med känslan av skärgård. Bostaden omfattar 148 kvm i två plan, kompletterat med en generös takterrass där solen kan njutas från morgon till kväll och där vyerna över farleden och bryggorna skapar en unik atmosfär. Planlösningen är skapad för både socialt umgänge och vardagsliv: entréplanet bjuder på ett påkostat Vedum-kök från 2018 med Miele-maskiner av toppklass, inklusive tallriksvärmare, inbyggd kaffemaskin, stor induktionshäll samt en vinklad Fjäråskupa. Här finns dessutom köksö med vattenho, sockellådor i smarta placeringar och klinkergolv för både stil samt funktion. I öppen anslutning ligger vardagsrummet, med en elegant Contura-braskamin, fantastisk fönstervägg och utgång till den privata altanen. Stora glaspartier fyller rummen med ljus och rymd. På entréplanet finns även tvättstuga, badrum med dusch och toalett samt praktisk platsbyggd garderob med skjutdörrar i hallen. Övre plan erbjuder tre sovrum, varav ett är inrett som walk-in-closet, ett allrum, samt ett duschrum med toalett och separat bastu. Härifrån nås också trappan upp till den inbjudande takterrassen. Genomgående finns vattenburen golvvärme på båda våningsplan, Plejd-dimmers i hela huset och ett centralt placerat digitalt Yale Doorman-lås på entrédörren - modernt, tryggt och praktiskt. Till huset hör carport med elbilsladdare (installerad 2023), förrådsbod samt varmförråd. Bostadsrättsföreningen har dessutom en gemensam bastu vid bryggan nedanför huset, och utöver detta finns möjlighet att förvärva båtplats vid Marina Rosenhill 2 (ca 100 m bort, avgift 1 500 kr/år). Här bor du med närhet till natursköna promenadstråk längs vattnet och Sörmlandsleden, fina havsbad, skola, förskola och matbutik. Till Nyköpings centrum cyklar du på bara några minuter. Med andra ord - ett boende som förenar vardagskomfort med livskvalitet på hög nivå. Välkommen att boka din visning!