Logotyp av SkandiaMäklarna Norrköping
Logotyp av SkandiaMäklarna Norrköping

Stensötavägen 50B

Svärtinge - Skogsbacke, Norrköpings kommun

Visa på karta

2 450 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Radhus
    Upplåtelseform
    Bostadsrätt
    Antal rum
    5 rum
    Boarea
    116 m²
    Avgift
    6 514 kr/mån
    Driftkostnad
    22 080 kr/år

Byggår
2022
Förening
Riksbyggen BRF Glanstigen
Energiklass
C
Pris/m²
21 121 kr/m²
Premium
Uteplats
Högt upp på Svärtinge Skogsbacke finner du Stensötavägen 50B som är ett modernt bostadsrättsradhus om 116 kvm, fördelat på 5 rum och kök. Här möts du av en genomgående hög standard med parkettgolv samt ett stilrent kök från Vedum i delvis öppen planlösning mot vardagsrum. Den öppna planlösningen mot vardagsrummet skapar en härlig rymd och leder vidare ut till altan och gräsmatta. Planlösningen är väl genomtänkt med helkaklade badrum på båda våningsplan, det nedre med skön golvvärme. I badrummet på entréplan finns både tvättmaskin och torktumlare. Gott om förvaring i förråd, klädkammare och skjutdörrsgarderober. På övre plan väntar ett ljust allrum och tre rymliga sovrum. För extra komfort och energieffektivitet har bostaden även försetts med en luft/luft-värmepump. Riksbyggen Brf Glanstigen färdigställdes 2022 och är en aktiv förening med god ekonomi. De ansvarar för det yttre underhållet av bostäderna, vilket ger ett bekvämt och bekymmersfritt boende. Föreningen har precis gjort en sänkning av avgift med 6%. Närområdet passar perfekt för barnfamiljer såväl som för den som vill lämna villalivets ansvar. Här finns öppna grönytor, lekplats och utegym samt en trygg miljö med begränsad trafik. Endast ett stenkast bort ligger nybyggda Svärtinge Skogsbacke skola (F–6) och förskola, samt ytterligare skolor och förskolor i närområdet. På cirka 10 minuter med bil når du både Ingelsta köpcentrum, E4:an och Finspång. För den aktive finns gång- och cykelvägar både mot Finspång och Norrköping. I Svärtinge erbjuds dessutom idrottsanläggning, badplatser, livsmedelsbutik, Billbäcks plantskola och trädgårdsbutik samt flera lokala företag inom bland annat service, bygg och trädgård. Välkommen Hem!