Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Sigtuna/Märsta
Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Sigtuna/Märsta

Smedjans väg 20

Steninge Slottsby, Sigtuna kommun

Visa på karta

3 695 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Radhus
    Upplåtelseform
    Bostadsrätt
    Antal rum
    5 rum
    Boarea
    123 m²
    Avgift
    6 277 kr/mån
    Driftkostnad
    29 568 kr/år

Byggår
2021
Förening
BRF Slottsbyn i Steninge 3
Energiklass
B
Pris/m²
30 041 kr/m²
Premium
Uteplats
Välkommen till ett hem där varje detalj är genomtänkt för en smidig och trivsam vardag. Redan vid ankomst möts du av bekvämligheten med två parkeringsplatser i direkt anslutning till entrén samt möjlighet att ladda bilen – en lyx som förenklar livet. I hallen finns praktiska skjutdörrar med spegel som döljer förvaringen, och vidare öppnar bostaden upp sig i ett modernt kök med vacker kalkstensbänkskiva och ljust golv. Här finns gott om plats för både familj och vänner. Vardagsrummet bjuder på generösa ytor och stora fönsterpartier som ger ett fantastiskt ljusinsläpp, samt utgång till altanen med fri utsikt mot allmänning utan insyn. En trappa upp väntar fyra rymliga sovrum, badrum med badkar samt goda förvaringsmöjligheter – ett perfekt hem för den växande familjen. Utomhus möts du av en trivsam baksida med plats för både lek och avkoppling. Här kan barnen springa fritt, spela fotboll eller studsa på studsmattan medan du njuter av solen. Området erbjuder en härlig livskvalitet året runt. Sommartid fylls kvarteren av lekande barn och grannar som umgås, medan vintern bjuder på pulkabackar och gemensamma stunder ute i snön. Här bor du med en idyllisk, nästan lantlig Bullerbyn-känsla i ett tryggt och barnvänligt område, med närhet till natur, badplats och buss. Mitt i Steninge Slottsby, på bekvämt gångavstånd från bostaden, kommer Jensens skola F-9 stå klar hösten 2026.
Läs mer hos mäklaren

Visningstider

Räkna på ditt nya boende

BRF Slottsbyn i Steninge 3