Logotyp av LF Fastighetsförmedling Säffle
Logotyp av LF Fastighetsförmedling Säffle

Sjögerås ÅGOTSBERG

Sjögerås Ågotsberg, Säffle kommun

Visa på karta

2 775 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Radhus
    Upplåtelseform
    Bostadsrätt
    Antal rum
    5 rum
    Boarea
    81 m²
    Avgift
    2 384 kr/mån
    Driftkostnad
    22 920 kr/år

Byggår
2020
Förening
BRF Sjögerås 1
Pris/m²
34 259 kr/m²
Premium
Nyproduktion
Uteplats
Varmt välkommen till Sjögerås Ågotsberg 1B-1C! Här finns två moderna radhus med trevlig planlösning och ljus och trivsam boendemiljö. Husen har mycket bra läge i det fina området vid Vänerns strand och erbjuder ett modernt och praktiskt boende för fritid eller permanentboende. Boarean är 81 väldisponerade kvadratmeter. På området finns ett gemensamt bokningsbart hus med bastu, dusch, pentry och ett spabad ett kort stycke från strandkanten. Stort soldäck med badstege och badstrand finns centralt placerat på området. De fina båtbryggor fanns i viken har dessvärre skadats av is och vind och en vågbrytare skall anläggas innan bryggorna återställs. Det kommer att finnas en båtplats att hyra för alla bostadsrättsinnehavare som önskar detta. De stora grönytorna som omger husen sköts av praktiska robotgräsklippare. Fasaden mot vattnet har stora glasytor hela vägen upp till takfoten och bjuder på en magisk utsikt över sjön. På entréplan finns finns det stora kombinerade vardagsrummet och köket, ett sovrum, rymligt duschrum och en entréhall där den vackra utsikten möter dig direkt du gör entré. Ifrån vardagsrummet leder två skjutdörrar ut till den härliga insynskyddade solaltanen med vacker utsikt över sjön. En spiraltrappa från vardagsrummet leder upp till loftvåningen där det det finns två sovalkover som enkelt kan göras om till sovrum för den som önskar. Avsatsen med glasräcke framför sovrummen skapar ett litet allrum där man sitta och njuta av den hänförande utsikten över sjön. Västerläge som bjuder på magiska solnedgångar över vattnet. Låg månadsavgift inklusive v/a och renhållning. Här bor du omgiven av naturen. Fina skogsmarker för promenader och rekreation finns runt knuten. Vänern och dess många vackra öar ligger redo att utforskas. Eller varför inte ta en liten fisketur framåt kvällen eller ta en tur tvärs över viken till Duse Udde och få middagen serverad? Detta är livskvalitet! Området är välskött och väl fungerande. Bostaden kan användas för permanent eller fritidsboende. Vid fritidsboende finns möjlighet till korttidsuthyrning. Välkommen att boka visning!