Logotyp av Fastighetsbyrån Västerås
Logotyp av Fastighetsbyrån Västerås

Malmabergsgatan 33 A

Sandgärdet, Västerås kommun

Visa på karta

2 550 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Radhus
    Upplåtelseform
    Bostadsrätt
    Antal rum
    5 rum
    Boarea
    110 m²
    Avgift
    6 897 kr/mån
    Driftkostnad
    13 400 kr/år

Byggår
1980
Förening
BRF Kabeln
Energiklass
F
Pris/m²
23 182 kr/m²
Premium
Balkong
Uteplats
Välkommen till Malmabergsgatan 33A – ett charmigt gavelradhus i bostadsrättsform med stort ljusinsläpp, två balkonger, generösa sällskapsytor och en härlig trädgård längs gaveln. Här bor du i 110 välplanerade kvadratmeter fördelade på två plan samt en inredd vindsvåning som passar perfekt som gästrum eller arbetsrum. På entréplanet har ni kök, gäst-wc med tvättmaskin, rymligt vardagsrum och utgång till en stor inglasad altan som förlänger säsongen och skapar ett fantastiskt extrarum. På övre plan finns tre bra sovrum – två med egna balkonger – samt badrum. Dessutom finns 2 st stora källarförråd, gemensam tvättstuga samt bastu och egen p-plats direkt vid huset. Brf Kabeln är en välskött och omtyckt förening med god ordning och trivsam gårdsmiljö. Föreningen medlemmar har tillgång till nyrenoverad relax med bastu och dusch, samlingslokal, hobbyrum och för gäster finns gästparkering. Ekonomin i föreningen är god med en belåningsgrad på endast 1.340 kr/kvm. Läget på Sandgärdet ger närhet till Kopparlunden med restauranger, kultur och service, och du tar dig snabbt och enkelt in till city både till fots, med cykel eller kollektivtrafik. Sandgärdet är ett området med både villor och lägenheter, populärt bland barnfamiljer då flera förskolor och skolor finns i området.
Läs mer hos mäklaren
Guldhemmets logotyp

Finalist - Årets Mäklarkedja

Guldhemmet 2025

Räkna på ditt nya boende

BRF Kabeln

Karta & restider

Säljkollen

Prisutveckling