Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Botkyrka/Salem
Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Botkyrka/Salem

Petersbergsstigen 18D

Rönninge, Salems kommun

Visa på karta

3 650 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Radhus
    Upplåtelseform
    Bostadsrätt
    Antal rum
    5 rum
    Boarea
    109 m²
    Avgift
    5 839 kr/mån

Byggår
2016
Förening
BRF Salem Petersberg 3
Energiklass
B
Pris/m²
33 486 kr/m²
Premium
Balkong
Uteplats
Ett underbart BR-radhus i suterräng beläget i populära och trivsamma Salem Söderby! Huset erbjuder ett lättskött och familjärt boende med modern känsla, stora fönsterpartier, genomgående parkettgolv och ljusa färgval på väggarna. Här återfinns stilrena och sobra färger och materialval. Entréplanet har en öppen och social planlösning med stor matplats, vardagsrum med utgång till insynsskyddad balkong och snyggt kök med rostfria vitvaror. Helkaklat duschrum med tvättstuga. Möjlighet finns även att avdela vardagsrummet till förmån för ytterligare ett sovrum. En trappa ned finns ett stort allrum som passar utmärkt som tv-rum/spelrum, tre välplanerade sovrum varav det ena med utgång till stor terrass som ligger i högt insynsskyddat söderläge. Stort, helkaklat badrum med golvvärme inrett med både duschhörna med vikbara duschväggar och badkar. Vattenburen golvvärme på suterrängplanet och radiatorer på entréplanet. Härlig trädgård med gräsmatta och odlingslådor som sträcker sig längs gaveln mellan de två olika uteplatserna på fram- respektive baksidan. Baksidan vetter mot lugnt och insynsskyddat skogsområde, här finns även en balkongs som nås via vardagsrummet. Ett mycket bekvämt och bekymmersfritt boende med tryggheten av en bostadsrättsförening som ansvarar för yttre underhåll. Trivsamt område med lekplats, gott om lekkamrater och nära förskola, buss och natur. Bostadsrättsföreningen är belägen högt och skyddat på lugn återvändsgata i Salem Söderby som färdigställts 2014-2017. I området finns totalt 61 bostadsrätter i form av radhus och parhus. Husen är Trivselhus med frånluftsvärmepump, indraget fiber och varsin parkeringsplats. I området finns radhus, parhus och fristående villor som alla färdigställts de senaste åren. Det är mycket barnvänligt med lekparker nära och även förskola i närområdet. Buss 725 går flera gånger i timmen från Rönninge Station till Tumba Station och stannar då i Söderby Park. Det finns även direktbuss morgon samt kväll från Söderby till Fridhemsplan.