Logotyp av MOHV Norrtälje
Logotyp av MOHV Norrtälje

Riala kyrkväg 20

Riala, Norrtälje kommun

Visa på karta

1 750 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Parhus
    Upplåtelseform
    Bostadsrätt
    Antal rum
    5 rum
    Boarea
    122,8 m²
    Avgift
    6 728 kr/mån
    Driftkostnad
    11 196 kr/år

Byggår
1991
Förening
BRF Riala Kyrkväg
Pris/m²
14 251 kr/m²
Premium
Uteplats
Välkomna till ett av de större parhusen i trivsamma Brf Riala kyrkväg! Här bor ni på två plan om totalt 122 kvm och 5 rum och kök med två altaner och fina gräsytor på tomten. Hela huset har renoverade ytskikt i form av trestavig ekparkett samt målade väggar i vilsamma toner. Badrum på båda plan och ett stort kök som bjuder in till matlagning och umgänge. Vardagsrummet har god plats för såväl soffgrupp som matsalsmöbel och utgång till den takförsedda altanen. Härifrån endast ett kliv ut på gräsmattan som löper runt huset till framsidan. På övre plan finns två rejäla sovrum samt allrum som enkelt går att göra om till ytterligare ett sovrum, om så önskas. Husets placering i området gör att insynen är minimal och att ni har sol under alla dagens timmar. Altanen på baksidan ligger i norrläge vilket gör att den är sval under heta sommardagar och önskar ni mer sol finns den på framsidans altan. Brf Riala kyrkby är en välordnad förening med låg belåning och en fin grannsamverkan. Praktiskt med parkering i carportlänga till alla hus och gemensam sophantering och snöskottning. Välkomna på visning eller hör av dig till ansvarig mäklare vid stort intresse!