Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Haninge
Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Haninge

Glimmervägen 15D

Kolartorp/ Vega, Haninge kommun

Visa på karta

4 995 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Parhus
    Upplåtelseform
    Bostadsrätt
    Antal rum
    5 rum
    Boarea
    108 m²
    Avgift
    6 506 kr/mån
    Driftkostnad
    34 200 kr/år

Byggår
2023
Förening
BRF Glimmerhusen
Energiklass
C
Pris/m²
46 250 kr/m²
Premium
Toppskick med underbart läge ger ett hem för den som ställer höga krav. Mycket fina materialval, snygg minimalistisk design och maxade tillval ger ett hem att trivas länge. Generös tomt med fint solläge där barnen kan leka i en fin miljö. Plan gräsmatta och underbara altan där du kan njuta av många soltimmar och att bara vara ute. Väl inne möts du av den fina genomtänkta materialval av hög klass. Sociala ytor i öppen planlösning så att både vardagsliv och sociala tillställningar kan samsas. Stora fönster från golv till tak och massivt skjutparti suddar ut linjen mellan ute och inne. Vardagsrummet ger plats åt större soffgrupp och braskamin ger både värme och mysfaktor. I anslutning finns given plats för matsalsbord och goda måltider. Köket är av toppklass med fin design, bra vitvaror och öppet mot vardagsrum, matplats och altanen. Den massiva bänkskivan har även plats för barstolar och umgänge. Självklart finns för familjen två mycket fina badrum i högsta klass och exklusiva materialval. Övre plan har fyra sovrum där samtliga är rymliga för att få plats för säng och förvaring. Mycket fin utsikt från stora fönsterpartier som ger rogivande känsla. För skönt klimat finns luftvärmepump installerad för både extra värme och kyla på sommaren Parkera bilen gör du intill huset där även laddare är installerad. Externt förråd finns Området kring föreningen omges av skog och natur, perfekt för rogivande promenader, löpning i spåren eller picknick. På varma sommardagar är sjön Rudan bara en kort promenad bort för ett uppfriskande dopp. Närområdet präglas av lugn villaatmosfär där barnen tryggt kan cykla på de små gatorna. Inom gångavstånd når du Vega med matbutiker, restauranger, gym och mer som planeras. Pendeltåget från Vega tar dig smidigt in till Stockholm City på cirka 23 minuter. För de små finns flera förskolor och skolor i närheten, och för större inköp finns handelsplatser som Port 73 och Länna inom räckhåll. Var den första att kalla detta fantastiska ställe för ditt hem!