Logotyp av Limhamns Mäklare
Logotyp av Limhamns Mäklare

Bettys väg 36

Klagshamn, Malmö kommun

Visa på karta

3 095 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Radhus
    Upplåtelseform
    Bostadsrätt
    Antal rum
    5 rum
    Boarea
    120 m²
    Avgift
    8 709 kr/mån
    Driftkostnad
    32 820 kr/år

Byggår
1992
Förening
HSB BRF Kalkbrännaren i Klagshamn
Pris/m²
25 792 kr/m²
Premium
Uteplats
Hiss
Välkommen till ett radhus som erbjuder en genomtänkt planlösning i två plan och ett läge som passar utmärkt för familjeliv. Här bor du i ett lugnt och tryggt område med lekplats, förskola och sporthall inom bekvämt gångavstånd – en miljö där barn kan växa upp med närhet till både grönområden och gemenskap. Entréplanet bjuder på generösa sociala ytor med kök och matplats i öppen anslutning samt ett ljust vardagsrum med utgång till den insynsskyddade trädgården. Här finns plats för både vardagens rutiner och helgens middagar. Att kunna öppna upp mot trädgården skapar en naturlig förlängning av bostaden under årets varmare månader – perfekt för lek, grillkvällar och avkoppling. Ovanvåningen rymmer flera sovrum samlade på samma plan tillsammans med badrum, vilket ger en praktisk och familjevänlig struktur. Här kan barnens rum ligga nära varandra samtidigt som det finns möjlighet till hemmakontor eller gästrum vid behov. Två badrum i bostaden förenklar morgonrutinerna och ger extra komfort i vardagen. Området präglas av radhusbebyggelse med lugna bostadsgator och gröna stråk mellan husen. Den trygga miljön och närheten till lekplats gör att barnen kan röra sig fritt i närområdet samtidigt som du har överblick. Vid entrén finns en fast ramp som ger nivåfri tillgång till bostaden. På baksidan finns ett separat rullstolsgarage för skyddad och praktisk förvaring. Bostaden är dessutom utrustad med flera tillgänglighets anpassningar såsom stoltrapphiss samt höj- och sänkbara köksfunktioner, vilket skapar god tillgänglighet för den som har behov av detta. Välkommen på visning.