Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Borlänge
Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Borlänge

Mejerigatan 1B

Gylle, Borlänge kommun

Visa på karta

1 550 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Par-/kedje-/radhus
    Upplåtelseform
    Bostadsrätt
    Antal rum
    5 rum
    Boarea
    116 m²
    Avgift
    7 391 kr/mån
    Driftkostnad
    25 596 kr/år

Byggår
1988
Förening
Riksbyggen BRF Borlängehus nr 12
Pris/m²
13 362 kr/m²
Premium
Uteplats
Här bor du i ett bekvämt och lättskött bostadsrättsparhus med känslan av ett eget hus, men utan allt arbete som ett stort villaboende innebär. Ett perfekt mellanting mellan lägenhet och villa – där fastighetsskötaren tar hand om både snöskottning och gräsklippning, så att du själv kan lägga tiden på det som verkligen betyder något. Bostaden omfattar generösa 116 kvm fördelade på hela 6 rum och kök, vilket ger gott om plats för både familjeliv, hemmakontor och sociala ytor – utan att det någonsin känns trångt. Invändigt har bostaden genomgått renovering under de senaste åren med fina ytskikt i samtliga rum, vilket skapar ett enhetligt, modernt och mycket trivsamt intryck. Entréplanet bjuder på en ljus och inbjudande planlösning där kök, matplats och vardagsrum ligger i öppen anslutning till varandra – perfekt för umgänge och vardagsliv. Köket är renoverat och erbjuder gott om förvaring och arbetsytor för den matlagningsintresserade. Härifrån når du även bostadens ena uteplats – en takad altan som blir ett naturligt extrarum under årets varmare månader. Även badrummet på entréplan renoverades 2016, vilket ger en modern och fräsch känsla. En trappa upp finner du den mer privata delen av hemmet med tre rymliga sovrum samlade på samma plan – idealiskt för barnfamiljen. Här finns också ett stilrent badrum som renoverades 2018. Planlösningen skapar lugn och ro samtidigt som den är både funktionell och genomtänkt. Bostaden har ett attraktivt hörnläge med fint söderläge, vilket ger ett härligt ljusinsläpp och sol större delen av dagen. De två uteplatserna erbjuder soliga lägen för både morgonkaffet och kvällsgrillen, med möjlighet att skapa egna gröna oaser. Till varje bostad hör ett eget kallgarage, och i föreningen finns även gemensamt cykelförråd. Läget är mycket bekvämt med kort cykelavstånd till Borlänge centrum, tågstationen, Kupolen och IKEA. För dig som pendlar finns även goda bussförbindelser med avgång var 20:e minut, som smidigt tar dig både till centrum och vidare till Dala Airport. Ett modernt, välplanerat och lättskött hem med huskänsla, generösa ytor och ett svårslaget läge – välkommen hem till Mejerigatan 1B.