Logotyp av Bjurfors Östersund
Logotyp av Bjurfors Östersund

Fjällglimten 5

Frösön, Östersunds kommun

Visa på karta

3 450 000 kr

Bostaden är kommande

Bostaden förbereds inför försäljning och kan säljas innan den publiceras som till salu. Kontakta mäklaren om du är intresserad, så att du inte riskerar att missa din chans.

Om bostaden

    Bostadstyp
    Radhus
    Upplåtelseform
    Bostadsrätt
    Antal rum
    5 rum
    Boarea
    92 m²
    Avgift
    5 400 kr/mån
    Driftkostnad
    17 856 kr/år

Byggår
1958
Förening
BRF Fjällglimten
Energiklass
E
Pris/m²
37 500 kr/m²
Balkong
Uteplats
På Frösöns eftertraktade västra solsida kan vi återigen presentera ett boende av hög klass - med ett av områdets absolut bästa lägen. Här bor ni med genuin radhuskänsla, ett underbart sydväst-läge och en fantastisk fjällutsikt i ett av de välplanerade och mycket omtyckta bostadsrättsradhusen i BRF Fjällglimten. Den egna altanen med inglasning och den lilla, lättskötta trädgården bjuder på sol från tidig eftermiddag till sen kväll och erbjuder perfekta möjligheter för både avkoppling och odlingsglädje. Bilen parkerar ni bekvämt bara några steg från bostaden - särskilt smidigt när matkassarna ska in. Via egen entré och farstukvist välkomnas ni till Fjällglimten 5, ett attraktivt och populärt radhus i etage. Här har flera originaldetaljer bevarats, däribland det charmiga trappräcket som elegant binder ihop våningsplanen. Bostaden erbjuder generösa sällskapsytor i både vardagsrum och den härliga inglasade altanen, som fungerar som ett extra rum under årets varmare månader. Planlösningen är genomtänkt med ett sovrum på entréplanet, två rymliga sovrum på övre plan samt möjlighet till ytterligare sovrum i källaren - ett flexibelt upplägg som passar familjen utmärkt. Från ett av sovrummen på övre plan nås även en solsäker balkong. Bostaden är smakfullt renoverad och erbjuder både helkaklat badrum med dusch och tvättmaskin och ett separat wc-rum. Det ljusa och stilrena köket rymmer matplats och har alla bekvämligheter som ett modernt hem behöver. Ett litet steg ner från altanen och ni har gräs under fötterna, med en insynsskyddande häck som ramar in tomten på ett fint och avskilt sätt. Föreningens trevliga lekplats ligger bara ett stenkast bort – perfekt för barn med spring i benen. Till centrala Östersund tar ni er enkelt både till fots, med cykel eller via buss från hållplats i närheten. På Frösön finns dessutom ett brett serviceutbud med förskolor, skolor, gym, matbutiker och restauranger - allt inom bekvämt avstånd. BRF Fjällglimten är en omtyckt förening med goda grannar och stabil ekonomi. Välkomna på visning!