Logotyp av Nomad Mäkleri
Logotyp av Nomad Mäkleri

Oxenstiernas väg 4C

Enköpings kommun

Visa på karta

3 495 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Radhus
    Upplåtelseform
    Bostadsrätt
    Antal rum
    5 rum
    Boarea
    128 m²
    Avgift
    5 883 kr/mån
    Driftkostnad
    21 000 kr/år

Byggår
2023
Förening
BRF Slottshöjden Oxenstiernas väg Ekolsund
Pris/m²
27 305 kr/m²
Premium
Uteplats
Juridisk person, kan godkännas som köpare. Intill Mälarens glittrande vatten, endast 30 min från Stockholm, 30 min från Uppsala och ca 15 min till pendeltågsstationen i Bålsta. Här växer det gemytliga området Slottshöjden fram, med kvarter utspridda likt gläntor på den skogsbeklädda höjden. Visionen är att skapa en plats som präglas av en bykänsla där barnen springer fritt mellan trädgårdarna - en lugn, trygg och naturskön miljö med varm atmosfär. Här bor du i ett arkitektritat radhus med villakänsla, i två plan med en bostadsyta om ca 140 m2 och en BOA om 128 m2, som utförs i exklusiv, tidlös skandinavisk arkitektur med stora panoramafönster och väl tilltagen takhöjd. Huset är utrustat med plejdsystem för enkel styrning av belysningen inomhus. Till varje bostad hör en egen stor tomt med fri, ogenerad utsikt mot skogen helt utan insyn. Slottshöjden angränsar till vackra Ekolsunds slott som är en omtyckt plats för middagar, bröllop och fest. Du får även tillgång till Slottshöjdens egna lekpark I naturmaterial samt det intilliggande utegymmet. Bara ca 700 meter från Slottshöjden ligger områdets fina badplats med sandstrand, brygga och omklädningsrum. Området kring slottshöjden bjuder på massor av historia och höga naturvärden med t.ex. en av Sveriges bästa platser för fågelskådning. Läs gärna mer under området. Hörn-hus med tomt på strax under 1 900 kvadratmeter, plats för minst fyra bilar på parkeringen, förberett för att installera billaddare. Välkomna hem till detta mycket exklusiva hem! Föreningens ränta är garanterad till slutet av 2026. Inflyttningsklart!!