Logotyp av Bjurfors Malmö City
Logotyp av Bjurfors Malmö City

Hötorget 5

Elinegård, Malmö kommun

Visa på karta

4 595 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Radhus
    Upplåtelseform
    Bostadsrätt
    Antal rum
    5 rum
    Boarea
    132 m²
    Avgift
    8 640 kr/mån

Byggår
2017
Förening
BRF Trollsländan på Elinegård
Energiklass
E
Pris/m²
34 811 kr/m²
Premium
Uteplats
Där två olika världar möts; mäktiga Kalkbrottet med sitt kulturhistoriska värde och Elinegård, det familjära bostadskvarteret, ligger detta fina bostadsrättsradhus i två plan. Placeringen erbjuder en härlig öppenhet och kontakt med omgivningarna samtidigt som du har två fina uteplatser åt både norr och söder. Från uteplatsen på entrésidan som vetter mot föreningens innergård har du tillgång till en fin lekyta för barn utanför samt en fantastisk utsikt mot Kalkbrottet och Öresundsbron vid horisonten. Balkongen som nås via sällskapsavdelningen erbjuder ett soligt läge i söder och gott om yta för trädgårdsmöblemang. Boytan interiört är på 132 kvm och fördelar fem rum och kök ypperligt i två plan. Bostaden har ett estetiskt tilltalande stilspråk som förstärks av en bred färgskala i varma toner av grått, beige, blått, grönt, rosa och engelskt rött. Känslan är inbjudande och trivsam. Samtliga golvytor i rummen är belagda med ekparkett. De två badrumsmiljöerna är klassiskt kaklade i grått och vitt. Planlösningen är idealisk utformad med en härlig öppenhet mellan kök, matplats och sällskapsrum samt ett badrum, tvättrum och hall med förvaring i entréplan. En trappa upp finns en stor övre hall som fungerar som ett allrum, ett badrum, tre sovrum och två klädkammare. Här bor du i en välskött förening med möjlighet till bilplats i underjordiskt garage och kort promenadavstånd till buss, mataffär, förskola och skola. På cykelavstånd i vardera riktningen nås både Limhamns pittoreska centrum och knutpunkten Hyllie med Emporia. Och inte att förglömma – strand och småbåtshamn!