Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Branäs
Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Branäs

Övre Mattestorp 32B

Branäs, Torsby kommun

Visa på karta

3 550 000 kr

3 750 000 kr-5 %

Om bostaden

    Bostadstyp
    Parhus
    Upplåtelseform
    Äganderätt
    Antal rum
    5 rum
    Boarea
    92,4 m²
    Tomtarea
    324 m²
    Driftkostnad
    47 079 kr/år
Nyproduktion
Uteplats
Välkommen till Branäs och Mattestorp Hillside. Preliminärt tillträde är vid höst 2026, dvs innan säsongsstart 2026/2027 vid köp senast 1/3-2026. Inom kort kan du lägga vantarna på ett friköpt parhus med ett enormt bra läge i vinterparadiset, som prisats år på år för dess barnvänlighet. Ingenting passar väl bättre än ett klokt planerat boende med smakfulla materialval och ett kanonläge precis vid backen. Här är det ski in och ski out som gäller och från samtliga parhus kommer det erbjudas en trevlig vy mot Klarälven och Värmlands natur. Just Parhus nr 52 som saluförs här ligger med ett direkt läge vid backen. Ski in and ski out är en självklarhet. Det står 8 stycken färdigbyggda enheter i området. Respektive parhus består av två hela våningar. Den genomtänkta planlösningen börjar i en generös och praktisk entré/hall där många får plats att ta av och på skidkläder samt pjäxor. Storstugan, som kommer härnäst, består av kök, matplats och soffhörna. Entréplan erbjuder även ett sovrum samt badrum med dusch. En våning upp är det tre sovrum samt badrum med dusch och bastu. Intill ligger allrummet där man kan mysa efter bastun, umgås, se på tv eller bara njuta av utsikten över backarna. För den som är obekant med Branäs erbjuds här skidåkning för hela familjen. Här erbjuds varierande svårighetsgrad i backarna, barnaktiviteter, längdskidåkning, skidskola och mycket mer. Boendet förvärvas med äganderätt på friköpt mark bebyggd med en helt ny byggnad. Detta innebär ett direkt ägande av din fastighet, ingen bostadsrättsförening. Respektive fastighet kommer att säljas fritt från krav om uthyrning. Detta betyder att du väljer själv om du vill hyra ut via förmedlare eller inte. Efter ingått kontrakt av tomten/fastigheten kommer köparen att ingå entreprenadavtal med Pålsfolk bygg AB som totalentreprenör. Eftersom lagfartskostnaden beräknas utifrån tomtpriset och inte totalpriset (utgångspriset) blir lagfartskostnaden betydligt lägre. Om ni önskar att hyra ut ert parhus via förmedlare upplyser Branäs Fritidscenter om att den beräknade maxintäkten (100% uthyrt) ligger på 271 334 kr (exkl. provisionsavdrag, inkl. moms) för denna säsong.