Logotyp av Erik Olsson Fastighetsförmedling
Logotyp av Erik Olsson Fastighetsförmedling

Älvornas väg 95

Älvängen, Ale kommun

Visa på karta

3 190 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Parhus
    Upplåtelseform
    Bostadsrätt
    Antal rum
    5 rum
    Boarea
    117 m²
    Avgift
    5 000 kr/mån
    Driftkostnad
    25 029 kr/år

Förening
BRF Boklok Älvringen i Ale
Energiklass
C
Pris/m²
27 265 kr/m²
Balkong
Uteplats
Välkommen till Älvornas väg 95 i Älvängen och ett hem som erbjuder villakänsla i bekväm bostadsrättsform. Här bor du i ett trivsamt parhus med 117 välplanerade kvadratmeter fördelade på två plan och med plats för hela familjen att växa. Utomhus väntar en generös träaltan i soligt läge som blir en naturlig samlingsplats under årets varmare månader. Här finns gott om utrymme för både matgrupp, loungemöbler och grill. Läget i området är lugnt och barnvänligt med närhet till grönområden och lekplatser, vilket skapar en trygg miljö för familjelivet. Entréplanet rymmer bostadens sociala delar. Köket är stilrent och funktionellt med bra arbetsytor och plats för matbord. Vardagsrummet ligger separat och erbjuder gott om plats för soffgrupp och umgänge. Härifrån nås altanen, vilket ger ett fint samband mellan inne och ute. Planlösningen är tydlig och praktisk med avskilda rum som ger en ombonad känsla. På övre plan finns tre bra sovrum samlade på samma våningsplan, perfekt för barnfamiljen. Här finns även ett extra vardagsrum som med enkla medel kan göras om till ytterligare ett sovrum för den som har behov av fyra sovrum. Flexibiliteten gör att bostaden kan anpassas efter olika livssituationer, oavsett om du behöver fler sovrum, hemmakontor eller en extra tv hörna. Badrummet är fräscht och funktionellt. Här bor du i en trivsam bostadsrättsförening i Älvängen med närhet till skolor, service, natur och goda kommunikationer. Ett hem som kombinerar funktion, rymd och bekvämt boende i ett område att trivas i under lång tid. Välkommen på visning!