Logotyp av LF Fastighetsförmedling Sollentuna
Logotyp av LF Fastighetsförmedling Sollentuna

Bagarbyvägen 17I

Töjnan - Tureberg, Sollentuna kommun

Visa på karta

3 990 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Radhus
    Upplåtelseform
    Bostadsrätt
    Antal rum
    4 rum
    Boarea
    98 m²
    Avgift
    6 477 kr/mån
    Driftkostnad
    6 000 kr/år

Byggår
1957
Förening
BRF Tärnan nr 2
Energiklass
E
Pris/m²
40 714 kr/m²
Premium
Balkong
Uteplats
Välkommen till ett hem att trivas i – mitt i hjärtat av Sollentuna! Här väntar ett charmigt och hemtrevligt radhus om 98 kvm, med plats för både vardagsliv och små stunder av guldkant. Med sina 4 rum och 3 sovrum är detta ett hem där både stora och små kan hitta sin egen plats. Uteplatser på både fram- och baksidan bjuder in till morgonkaffe i solen och ljumma sommarkvällar med grill och skratt. Redan när ni kliver in genom dörren möts ni av en varm och välkomnande känsla. Hallen är praktiskt avskild, här finns gott om plats för stövlar, jackor och kanske en barnvagn efter dagens äventyr. På entréplanet öppnar hemmet upp sig i en social och levande planlösning där kök, matplats och vardagsrum binds samman. Här är det lätt att föreställa sig middagar med vänner, bakdagar med barnen eller lugna kvällar i soffan. Intill köket ligger en praktisk tvättstuga (renoverad 2015), perfekt för vardagens bestyr. Här finns också en fräsch gästtoalett (renoverad 2015), smidigt placerad på entréplanet. Vardagsrummet leder er vidare ut till en skyddad uteplats på baksidan, där en markis ger skön skugga under soliga dagar. På framsidan finns ytterligare en mysig plats att slå sig ner, samt en liten gräsyta där barnen kan leka fritt, kanske med studsmatta eller barfotasteg i gräset. Runt knuten väntar lekplatser, gungor och öppna ytor för spring och lek. En trappa upp finns tre rymliga sovrum, där det största vetter mot den lugna baksidan och har både klädkammare och en liten balkong, perfekt för att släppa in frisk morgonluft. Här uppe finns även ett helkaklat badrum, renoverad 2015. Föreningen är trivsam och lite som en egen liten "radhus by", här finns bastu för kalla vinterkvällar och möjlighet att låna både verktyg och trädgårdsredskap när lusten att fixa faller på. Här bor ni med närhet till både natur och stadens bekvämligheter, en perfekt kombination av det enkla och det praktiska livet. Varmt välkommen till ett hem där livet får ta plats!