Logotyp av HusmanHagberg Helsingborg
Logotyp av HusmanHagberg Helsingborg

Fridas gata 135

Ramlösa, Helsingborgs kommun

Visa på karta

2 495 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Radhus
    Upplåtelseform
    Bostadsrätt
    Antal rum
    4 rum
    Boarea
    104,5 m²
    Avgift
    7 480 kr/mån
    Driftkostnad
    14 000 kr/år

Förening
BRF Humlegården
Energiklass
D
Pris/m²
23 876 kr/m²
Premium
Uteplats
Drömmer du om att bo på omtyckta och familjevänliga Fridas gata i Ramlösa? Nu ges chansen att förvärva ett attraktivt gavelradhus i populära BRF Humlegården, beläget endast ett stenkast från den porlande Lussebäcken. Området präglas av en trivsam mix av bostadsrätter och villor, där lekplatsen fungerar som en naturlig mötesplats för barnen större delen av året. Föreningens bilfria miljö skapar en trygg och lugn tillvaro – perfekt för barnfamiljen. Bostaden nås via en generös uteplats på framsidan som leder förbi förrådet fram till entrén. Innanför dörren möts vi av en välkomnande hall med goda avhängningsmöjligheter för ytterkläder och skor, med tvättstugan praktiskt placerad direkt till vänster. Hallen leder oss vidare till det nyrenoverade köket, där man dessutom har en trevlig matplats där familjen kan samlas kring gemensamma måltider. Vidare in i bostaden finner vi vardagsrummet med fint ljusinsläpp och fönster mot trädgårdssidan och uterummet. Uterummet fungerar som en naturlig förlängning av bostaden och erbjuder en extra yta för umgänge med familj och vänner stora delar av året. På entréplan finns även ytterligare ett rum som idag är öppnat mot vardagsrummet, men detta kan enkelt omvandlas till ett sovrum om så önskas. Från hallen når vi även ett ljust helkaklat badrum med dusch. En trappa upp återfinns bostadens mer privata del med två rymliga sovrum, en möblerbar hall samt ytterligare ett badrum utrustat med badkar. Som boende på Fridas gata njuter man av en familjevänlig tillvaro med närhet till Ramlösa Brunnspark, lekplats och gym. För att komplettera veckohandlingen är det nära till såväl ICA Supermarket på Gustavslund som den nyöppnade Willys på Gustavslundsvägen. Varmt välkommen med ditt intresse till ansvarig mäklare – Marcus Kjellerup!