Logotyp av Erik Olsson Fastighetsförmedling
Logotyp av Erik Olsson Fastighetsförmedling

Lundhagsvägen 224B

Hovsta, Örebro kommun

Visa på karta

2 495 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Radhus
    Upplåtelseform
    Bostadsrätt
    Antal rum
    4 rum
    Boarea
    102,4 m²
    Avgift
    5 192 kr/mån

Förening
BRF Gröna Öar
Pris/m²
24 365 kr/m²
Nyproduktion
Välkommen till Brf Gröna Öar - ett småskaligt och välgestaltat bostadsområde i attraktiva Hovsta, där moderna radhus kombineras med hållbara lösningar och genomtänkt arkitektur. Här erbjuds 2-plans radhus om 102 kvm med fyra rum och kök samt energieffektiva system som bidrar till låga driftkostnader och ett framtidssäkrat boende. Planerad inflyttning sker under Q2 2027. Bostäderna är ritade av White Arkitekter och präglas av en tidlös, robust arkitektur med branta sadeltak, höga fönster och en varm, harmonisk materialpalett. De generösa fönsterpartierna ger ett fint ljusinsläpp från flera väderstreck och skapar en luftig känsla där hemmen upplevs större än sina kvadratmeter. Planlösningen är genomtänkt och flexibel - lika väl anpassad för barnfamiljen som för paret som önskar extra utrymme för arbete, gäster eller fritidsintressen. På entréplanet möts du av öppna och inbjudande sällskapsytor där kök och vardagsrum samspelar i ett naturligt flöde, perfekt för både vardag och sociala tillställningar. Köket är utrustat med släta luckor, bänkskiva i kompositsten och moderna vitvaror. Från vardagsrummet nås uteplatsen på baksidan som blir en naturlig förlängning av hemmet under årets varmare månader. En trappa upp finns tre sovrum, allrum samt badrum, vilket skapar en mer avskild och rofylld del av bostaden. Bostaden erbjuder goda förvaringsmöjligheter i form av garderober och klädkammare. Radhuset är utrustat med solceller, frånluftsvärmepump med vattenburen golvvärme, välisolerad konstruktion och energieffektiva fönster - lösningar som bidrar till ett klimatsmart och kostnadseffektivt boende. Till bostaden hör en egen tomt med sådd gräsmatta samt uteplats på både fram- och baksida. Ett separat förråd om cirka 3 kvm ingår. Varje bostad disponerar en egen parkeringsplats med laddbox. I Hovsta bor du lugnt och tryggt med naturen runt hörnet. Närhet till naturreservat, skolor och förskolor kombineras med service och smidiga kommunikationer till Örebro centrum. Här får du det bästa av två världar - grönskande omgivningar och stadens utbud inom bekvämt avstånd. Brf Gröna Öar är ett projekt utvecklat med fokus på kvalitet, hållbarhet och långsiktighet - ett hem att trivas i idag och som står sig väl över tid. För fler bostadstyper och information om tillgängliga lägen, besök projektets hemsida. Välkommen att kontakta ansvarig mäklare för mer information och bokning!