Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Ekerö
Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Ekerö

Växthusvägen 19

Ekerö Närlunda, Ekerö kommun

Visa på karta

5 700 000 kr

6 850 000 kr-17 %

Om bostaden

    Bostadstyp
    Kedjehus
    Upplåtelseform
    Äganderätt
    Antal rum
    4 rum
    Boarea
    138 m²
    Tomtarea
    486 m²
    Driftkostnad
    45 507 kr/år

Byggår
1963
Energiklass
E
Äntligen finns chansen att förvärva en trivsam enplansvilla med attraktivt gavelläge i populära och idylliska Närlunda! Här bor du i ett lugnt och skyddat läge med utrymme för både avkoppling och ett aktivt vardagsliv. Den härliga trädgården bjuder på gräsytor, flaggstång och med plats för lek, odling och umgänge. På baksidan väntar en underbar altan med uterum och spabad, vackert belägen intill en grönskande allmänning – en privat och rogivande miljö som inbjuder till både stilla stunder och trevliga sociala tillställningar. Bostaden byggdes till 2007 och rymmer idag ett extra sovrum samt ett helkaklat badrum med bastu – en uppskattad detalj som sätter guldkant på vardagen. Det ljusa köket, delvis renoverat 2020, är både funktionellt och trivsamt och har direkt anslutning till en rymlig matsal. För den som önskar finns möjlighet att enkelt omvandla matsalen till ytterligare ett sovrum. Det luftiga vardagsrummet med braskamin skapar en varm och inbjudande atmosfär – en naturlig samlingsplats för familj och vänner. Det stora sovrummet, som tidigare bestått av två rum, ger flexibilitet för den som har behov av fler sovrum. Här finns även en extra wc/dusch samt en praktisk tvättstuga med groventré – perfekt för ett smidigt vardagsliv. Utomhus finns ett förråd som kompletterar förvaringen samt generösa parkeringsmöjligheter som gör det enkelt för både familj och gäster. Ett välplanerat och hemtrevligt boende med allt som behövs för ett bekvämt liv – här är det lätt att trivas!