Logotyp av LF Fastighetsförmedling Nyköping
Logotyp av LF Fastighetsförmedling Nyköping

Rosenhillsvägen 25

Arnö, Nyköpings kommun

Visa på karta

2 395 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Parhus
    Upplåtelseform
    Bostadsrätt
    Antal rum
    4 rum
    Boarea
    108 m²
    Avgift
    6 204 kr/mån
    Driftkostnad
    32 244 kr/år

Byggår
2018
Förening
BRF BoKlok Arnö Allé
Energiklass
A
Pris/m²
22 176 kr/m²
Uteplats
Ljust och inbjudande parhus i bostadsrättsform. Modernt och stilrent där allt en familj behöver finns samlade på 108 kvadratmeter. Här finns kök med komplett utrustning och en ljus och härlig matplats invid fönster, vardagsrum som kan möbleras med både soffgrupp och matbord om så önskas. En trappa upp i huset finns samtliga med tre sovrum samlade. Ett duschrum på vardera våningsplan, det på entréplan är utrustat med tvättmaskin och torktumlare och badkar. Dubbla altaner som ger sol/skugga hela dagen, varav den ena i sydvästläge! Fiber via Gästabudsstaden och ett förråd finns på tomten. Här bor du vid ett av Arnös bästa lägen, med Stadsfjärden ett stenkast från bostaden. Ett familjevänligt område ca 3 km från Nyköpings centrum. Här finns flera förskolor, två grundskolor, ICA-butik och en pizzeria. Fina cykel- och gångvägar till stadskärnan. Nära till havsbad vid Örstigsnäs och Strandstuviken. Säljaren berättar: "Fantastisk natur! Vattnet är bara på andra sidan gatan där det finns båtbryggor och mysiga bänkarförfika eller bara att sitta och njuta och hälsa på ankorna. På sommaren har vi kossorna i närheten och fasaner strosar på området året runt. Sörmlandsleden gårlängs med vattnet och utöver den finns många bra promenadstråk på grusvägar och andra runt om i arnöområdet. Janstorpsskogen är bara några minuters promenad bort där man kan träna i ett fint utegym längs med en promenadslinga, plocka blåbär och även kantareller om man hartur. Det är nära till affär, pizzeria, förskolor och grundskolor. Det finns även en familjecentral med öppnaförskolan mån-fre som även har bvc. Finna även en kyrka för dom som gillar det. Att cykla in till stan tar ca 10 min och cykelbanan är sopsaltad hela vintern, inte bara på arnöleden utan även gatan precis utanför vårat hus så man kan cykla till jobbet året runt." Välkommen med en intresseanmälan!