Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Mariestad
Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Mariestad

Sjöfallsvägen 8C

Sjötorp, Mariestads kommun

Visa på karta

695 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Radhus
    Upplåtelseform
    Bostadsrätt
    Antal rum
    3 rum
    Boarea
    98,5 m²
    Avgift
    4 967 kr/mån
    Driftkostnad
    19 896 kr/år

Byggår
1985
Förening
HSB BRF Sjöglimt i Sjötorp
Pris/m²
7 056 kr/m²
Premium
Uteplats
Detta hem erbjuder en perfekt balans mellan färdigställd komfort och spännande möjligheter. På entréplanet välkomnas du av en ljus och social planlösning om två rum och kök medan övre plan är inredd men väntar på färdigställande. Köket förenar form och funktion på ett smakfullt sätt. Här möts moderna bekvämligheter som diskmaskin, ugn och spis med lyxiga detaljer såsom vinkyl och en snygg lådkyl. Vidare in i bostaden finner du vardagsrummet med generöst ljusinsläpp från fönsterpartierna och ett snyggt parkettgolv. I sovrummet får du enkelt plats med en dubbelsäng och de praktiska garderoberna hjälper till att hålla det rent och snyggt hemma. Badrummet har genomgått en smakfull uppfräschning med färgval som ligger helt rätt i tiden. Inredningen består av ett modernt badkar för avkopplande stunder och stilren kommod med spegel. För maximal funktion i vardagen finns här även en egen tvättmaskin installerad. Den stora bonusen hittar vi en trappa upp. Övervåningen är inredd men väntar på din sista touch! Här har du en tom duk att skapa precis det du behöver: fler sovrum för den växande familjen, ett hemmakontor eller kanske ett extra allrum med öppen planlösning. Här sätter endast fantasin dina gränser! För att maximera livskvaliteten erbjuds uteplatser i två väderstreck. Baksidan blir det självklara valet att spendera sommarens sena grillkvällar och sociala stunder under sommarhalvåret. Det stora trädäcket med pergolan lyfter verkligen hela bostaden en nivå! Vid entrén finns en stensatt uteplats som låter dig njuta av morgonkaffet i dagens första solstrålar. Tillsammans garanterar de att du kan nyttja dagens alla soltimmar till fullo. Den mysiga båthamn i Sjötorp är en populär samlingsplats under sommaren, med båtliv, lekplatser, glass i solen och en välkomnande atmosfär. Här finns flera trevliga restauranger och caféer som erbjuder allt från bistrorätter till lokal nyfångad fisk. Slå dig ner och njut av en fantastisk utsikt över det glittrande vattnet. För den som vill hålla igång finns även ett välutrustat gym. Kommunikationen i Sjötorp är smidig och enkel, med goda bussförbindelser till närliggande orter och enkel tillgång till E20 gör det lätt att pendla och resa vidare. Oavsett om du ska till jobbet, skolan eller på utflykt finns bra möjligheter för hela familjen. Vi ses på visning!