Logotyp av Industri & Fastighetsförmedling
Logotyp av Industri & Fastighetsförmedling

Karlsbergsvägen 13

Centralt Väster, Halmstads kommun

Visa på karta

8 995 000 kr

10 750 000 kr-16 %

Om bostaden

    Bostadstyp
    Övrig
    Upplåtelseform
    Äganderätt
    Tomtarea
    689 m²
    Driftkostnad
    95 053 kr/år
Vacker fastighet med karaktär på eftertraktat läge. Fastigheten är uppförd under 1920-talet. Under 2011/12 genomgick byggnaden en total ombyggnad invändigt och en genomgripande renovering utvändigt som innefattade bland annat el, vvs, kök, badrum, ytskikt, fönster etc. Fasaden renoverades, taket fick ny papp och läkt (befintliga tegelpannor återanvändes), nya plåtar, vvs ut till gatan. Huset har både fjärrvärme och fiber. Gavel och balkong renoverad 2018. Löpande underhållen mycket vacker och välrenoverad fastighet med både charm och modern komfort. Allt är i princip nytt från ombyggnadsåret, förutom stomme och trapphus. Stommen består av betong/tegel och trä och fasaden är putsad med cement. Idag innehåller fastigheten 4 lägenheter samt ett "lokalhus" med en lägenhet. Sammanfattningsvis är detta en fastighet med hög standard och trevliga planlösningar. Två parkeringsplatser tillhör fastigheten. .
Läs mer hos mäklaren

Räkna på lån och försäkringar

Karta & restider

Säljkollen

Prisutveckling