Logotyp av visbymäklarna AB
Logotyp av visbymäklarna AB

Södra Murgatan 14

Visby Innerstad, Gotlands kommun

Visa på karta

14 500 000 kr

16 000 000 kr-9 %

Om bostaden

    Bostadstyp
    Övrig
    Upplåtelseform
    Äganderätt
    Antal rum
    9 rum
    Boarea
    276 m²
    Tomtarea
    276 m²
    Driftkostnad
    171 016 kr/år

Max
Balkong
Uteplats
Efter 10 år så känner nuvarande ägare att det är dags för andra åtaganden så nu finns möjligheten att ta över välskötta Visby Innerstadshotell, ett mindre, familjärt hotell där gästerna trivs. Hotellet har varit igång i ca. 20 år och när nuvarande ägare tog över så byggdes övervåningen om till 4 utmärkta B&B-rum och en frukostmatsal vilket har varit väl fungerande och populärt. Fastigheten ägs privat och det är den som säljs "rent" så kan man själv välja hur man vill driva det framöver.
Läs mer hos mäklaren

Räkna på lån och försäkringar

Karta & restider

Säljkollen

Prisutveckling