Logotyp av Bertwig Fastighetsförmedling AB
Logotyp av Bertwig Fastighetsförmedling AB

Follingbo Norrbys 327

Follingbo - Visby Närområde, Gotlands kommun

Visa på karta

12 750 000 kr

13 750 000 kr-7 %

Om bostaden

    Bostadstyp
    Övrig
    Upplåtelseform
    Äganderätt
    Boarea
    726 m²
    Tomtarea
    3 568 m²
    Driftkostnad
    434 343 kr/år

Premium
Välskött hyresfastighet i ett lugnt och fint läge med närhet till Visby. Fastigheten är fullt uthyrd med 21 st bostadslägenheter. Lägenheterna totalrenoverades mellan 2008-2022. Stor tomt om 3 568 m² som består av gräsmatta. 10 lägenheter på respektive plan, samt en vindslägenhet. Total uthyrningsbar bostadsyta uppgår till 726 m², lager 100 m² Parkeringsplatser hyrs på grannfastigheten. Aktuell hyra 1 298 554 kr/år Nuvarande ägare har själva nyttjat en lägenhet, som kan hyras ut för 65 819 kr/år 4 st förråd hyrs ut för 24 488 kr/år Totalhyra inkl tomma lägenheten och förråden blir 1 388 862 kr. Drift & underhåll 434 343 kr/år Fastighetsskatt 20 991 kr Driftnetto år 933 528 kr Byggnaden uppfördes som personalbostäder till det tidigare tuberkulossjukhuset, men har sedan byggt om till lägenheter. Utmärkta kommunikationer med personbil, buss, cykel- och promenadvägar.
Läs mer hos mäklaren

Räkna på lån och försäkringar

Karta & restider

Säljkollen

Prisutveckling