1/59

3 395 000 kr
3 600 000 kr-6 %
Om bostaden
Bostadstyp
Övrig
Upplåtelseform
Äganderätt
Boarea
1 200 m²
Tomtarea
8 749 m²
Byggår
1950
Max
Detta är en plats för visionärer – för dig som vill kombinera verksamhet, boende och natur i en miljö som andas stillhet, äventyr och framtidstro. Här kan drömmen bli verklighet.
Endast 20 min från livfulla Kloten, där turister och naturälskare samlas för fiske, vandring och äventyr, väntar denna unika fastighet i hjärtat av Bergslagen.
En plats där du kan skapa något helt eget – glamping, kursgård, spa, retreat eller annan verksamhet med själ och karaktär.
Endast 18 minuter från Ludvika Centrum.
Fastigheten är omfattande renoverad sedan 2018 och erbjuder både kommersiella ytor, bostadsuthyrning och rekreation i mycket gott skick.
Uppvärmningen är energieffektiv via en luft-vattenvärmepump med två ackumulatortankar och kompletterande elpanna. Inomhusmiljön säkerställs med mekanisk ventilation med värmeväxlare. Yttertaket består av betongpannor och fastigheten har en blandning av 2- och 3-glasfönster.
Här finns ett modernt kök med matsal för ca 36 gäster, stora samlingsytor, gym med omklädningsrum och två solarium med tillhörande WC/dusch, samt generösa biytor och förråd.
Utomhus kan det anordnas 8–10 ställplatser för husbil eller husvagn, goda parkeringsmöjligheter och närhet till sjöar, vandringsleder, jakt- och bärmarker.
37 St bäddar samt Två uthyrda lägenheter ger dessutom stabila hyresintäkter.
Det rör sig om en större lägenhet om 4 rum och kök (cirka 100 kvm) och en mindre om 2 rum och kök (cirka 70 kvm).