Logotyp av Fastighetsbyrån Sandviken
Logotyp av Fastighetsbyrån Sandviken

Kölnavägen 20 & 22

Gysinge, Sandvikens kommun

Visa på karta

8 750 000 kr

9 500 000 kr-8 %

Om bostaden

    Bostadstyp
    Övrig
    Upplåtelseform
    Äganderätt
    Boarea
    1 013 m²
    Tomtarea
    5 117 m²

Byggår
1956
Energiklass
D
Välkommen till en hyresfastighet i Gysinge Bruk med ett fantastiskt läge vid Dalälvens strand. Fastigheten består av 2 bostadsbyggnader och en byggnad innehållande tvättstuga, garage och förråd. På fastigheten finns 14 lägenheter med en boyta på totalt 1 013 kvm. Nuvarande ägare har genomfört flera renoveringar och fastigheten är idag väldigt lättskött. Samtliga lägenheter är idag uthyrda och det har historiskt inte varit några problem att hitta nya hyresgäster vid avflyttning. Den större byggnaden var tidigare en skola som byggdes om till bostäder 1988. Den inrymmer nu 12 lägenheter där samtliga är 2 rok med storlekar varierande mellan 60 - 87 kvm. Lägenheterna är väldigt charmiga med högt i tak och stora fönster med mycket ljusinsläpp. I stort sett samtliga lägenheter har utsikt över Dalälven så att hyresgästen kan njuta av den vackra vyn. Två lägenheter har även uteplats mot älven. Det mindre parhuset har två lägenheter i 1½-plan, varav en är 3 rok om 90 kvm och en är 5 rok om 98 kvm. Bägge lägenheterna har egen källare och altan i söderläge mot Dalälven. Uppvärmning av samtliga byggnader sker via bergvärme där en ny värmepump installerades 2019. Det innebär en effektiv uppvärmning som kommer vara hållbar i många år framöver. Detta tillsammans med tilläggsisolering av vindarna har fått ner energiförbrukningen rejält. Samtliga lägenheter har tillgång till fiber. Nuvarande hyresintäkter uppgår till ca 1 276 tkr med driftskostnader om 356 tkr innebärande ett driftnetto om 920 tkr. Fastigheten är belägen i Gysinge Bruk som under 1800-talet var ett av landets ledande järnbruk. Fastigheten ligger oerhört vackert intill Dalälvens forsar och väcker många historiska minnen till liv. Idag är Gysinge Bruk en levande plats med Gysinge Herrgård, Gysinge Wärdshus, Gysinge Centrum för Byggnadsvård, Äventyrsservice, Benedicks butik, Café Udden m.m. Här finns även Naturum som utgör porten till Färnebofjärdens Nationalpark. Överlåtelsen sker genom en s.k. Bolagsaffär. Välkommen att kontakta mäklaren för mer information.