Logotyp av Nordå Fastighetsmäklare
Logotyp av Nordå Fastighetsmäklare

Hundfjället Ski Apartments 304B

Hundfjället, Malung-Sälens kommun

Visa på karta

9 650 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    9 rum
    Boarea
    180 m²
    Våning
    2 av 2, hiss finns ej
    Avgift
    5 940 kr/mån

Byggår
2018
Förening
BRF Pisten Tandådalen
Energiklass
E
Pris/m²
53 611 kr/m²
Balkong
Välkommen till Trolldalen, Hundfjället - Här erbjuds en unik möjlighet att förvärva den största bostadsrätten som sålts i Sälenfjällen. Ett modernt boende om 180 kvm till fast pris, nybyggt 2018 med genomgående hög standard och umgängesytor med fantastisk takhöjd. Bostaden är belägen endast ett fåtal meter från backen och Trollbäckstorget samt Trolldalen, ett mycket fint ski in - ski out läge. Här är det planerat för att bo många! Totalt finns åtta sovrum om 16 bäddar, fyra duschrum, fyra wc och två bastu samt stora gemensamma umgängesytor. Bostaden hyrs idag ut av Skistar hela vintersäsongen med en intäkt 2023 om 658 000 kr innan Skistars arvode. Bostaden erbjuder 180 synnerligen välplanerade kvadratmeter med en modern och varm fjällkänsla. I den rymliga entréhallen möter det praktiska klinkergolvet med termostatstyrda värmeslingor som gör att väta efter skor och pjäxor snabbt torkar upp. Torkskåpet och tvättmaskinen finns lättillgängligt för plagg som blivit fuktiga eller smutsiga efter en dag med utflykter. Praktisk avhäningmöbel underlättar förvaringen. Bostaden har utformats så att gemensamhetsytorna är i fokus, den öppna planlösningen mellan kök och vardagsrum har en generös takhöjd och ger fina umgängesytor. Här njuter ni tillsammans framför den värmande kaminen efter en dag på fjället. Det gråa fullutrustade köket med köksö och rymlig matplats för 16 personer ansluter till vardagsrummet. Vidare erbjuder bostaden åtta sovrum, fyra större med dubbelsäng och två garderober vardera, samt fyra med våningssäng med familjesäng. Fyra helkaklade duschar samtliga med anslutning till någon av bostadens två bastur, vidare finns även fyra wc samt flera inre hallar med avhängning. Bostaden säljs fullt möblerad som den står med nyare möblemang och husgeråd. Skidförråd i anslutning till entrén där ni lämnar utrustningen. En kort promenad från bostaden finns Skistar lodge med allt ifrån restauranger, poolarium med både pool, bubbelpool och bastu samt gym, skidshop och skiduthyrning. I området finns flera restauranger samt välsorterad matbutik. Utanför dörren har du Hundfjällets barnvänliga pister ett fåtal meter bort. Även längdspåren finns runt knuten. Internationella flygplatsen Scandinavian Mountains Airport ligger endast dryga 10 minuter bort.