Logotyp av SkandiaMäklarna Sälen
Logotyp av SkandiaMäklarna Sälen

Nedre Ranchen Lodge 412A

Stöten, Malung-Sälens kommun

Visa på karta

4 195 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    7 rum
    Boarea
    89 m²
    Avgift
    3 832 kr/mån

Byggår
2023
Förening
BRF Stöten Fjällvyn, Ranchen
Pris/m²
47 135 kr/m²
Plus
Bostadsrätterna i Brf Fjällvyn är arkitektritade med välplanerad planlösning där fokus ligger på umgänget med familj och vänner. Sovrummen är smart inritade vilket gör att de inte tar yta från de sociala ytorna. Kök och vardagsrum samspelar i en öppen planlösning utan avgränsande väggar och de stora fönsterpartierna ger maximalt med ljus i lägenheten. Det finns två helkaklade sobra badrum, ett på entréplan och ett på övervåningen, varav det ena har tvättstuga och bastu. Platsbyggt, välutrustat kök med bänkskiva av kompositsten, ugn med mikrofunktion och integrerad diskmaskin och kyl/frys. Med noggrant utvalda materialval har man satsat på att få fram känslan av timmerhus i lägenheten - gedigen timmerpanel, breda knutbrädor och fönsterfoder kännetecknar Fjällvyn. Lägenheten är utrustade med frånluftsvärmepump med golvvärme på entréplan samt braskamin som ger skön värme och myskänsla, elradiatorer på ovanvåningen. Här bor du precis vid Stötens längdskidspår och med hjälp av transportliften, Ranchliften så tar du dig med enkelhet upp till Stötens fantastiska pister. Stöten har Sälens högsta fallhöjd på 370 meter och även Sälens längsta skidbacke på hela 3.06 km. Här finns backar som passar alla skidåkare, allt från mycket lätta, gröna backar till utmanande svarta pister. För dig som vill ge dig ut i längdspåret finns 45 kilometer längdspår för både klassiskt och skate, varav 3 kilometer är elljusspår. Vid fjällets vänstra del, Soltorget ligger barnområdet med aktiviteter och enklare backar. Vill man hyra ut finns möjlighet till mycket goda intäkter med en kalkylerad brutto hyresintäkt om 378.000 kr vid 100 % beläggning. Varmt välkommen att kontakta oss på SkandiaMäklarna i Sälen vid intresse!