Logotyp av Lagerlings Fastighetsmäkleri
Logotyp av Lagerlings Fastighetsmäkleri

Storgatan 12

Östermalm, Stockholms kommun

Visa på karta

26 000 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    6 rum
    Boarea
    193 m²
    Våning
    1 av 5, hiss finns
    Avgift
    8 704 kr/mån

Byggår
1907
Förening
BRF Havssvalget 19
Energiklass
E
Pris/m²
134 715 kr/m²
Premium
Balkong
Hiss
Med eftertraktat läge mellan Karlaplan och Östermalmstorg ligger denna klassiska jugendvåning. Våningen har mängder av fönster vilket ger fint ljusinsläpp från flera väderstreck. Stora möjligheter för den som vill skapa ett vacker hem med ett av Östermalms allra bästa lägen. Se alternativ planlösning som har genomfört av en av grannarna. Bygglov har funnits för ytterligare balkong och kan lätt förnyas. Våningen bevarar vackra detaljer från byggnadsåret 1907 så som väggfält, originalstuckaturer och fiskbensparkett. Våningen är i behov av modernisering. Mycket elegant fastighet med vacker fasad och representativ entré. Vänligen anmäl dig till visning genom lagerlings.se. På så sätt får du även information om bud och kommande visning. Varmt välkommen!
Läs mer hos mäklaren

Räkna på ditt nya boende

BRF Havssvalget 19

Karta & restider

Säljkollen

Prisutveckling