Logotyp av Erik Olsson Fastighetsförmedling
Logotyp av Erik Olsson Fastighetsförmedling

Mariebergsgatan 13A

Majorna, Göteborgs kommun

Visa på karta

7 975 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    6 rum
    Boarea
    188 m²
    Våning
    4 av 4, hiss finns ej
    Avgift
    11 980 kr/mån
    Driftkostnad
    15 175 kr/år

Byggår
1950
Förening
BRF MARIEBERGSGATAN 13
Energiklass
F
Pris/m²
42 420 kr/m²
Premium
Balkong
Snart ges ett sällsynt tillfälle att förvärva en unik och generös våning i två etage, med takterass och panoramavy över Älvsborgsbron, hamninloppet och Göteborgs stadssilhuett. Här möts du av en flexibel och genomtänkt planlösning som enkelt anpassas efter dina behov – perfekt för den stora familjen, generationsboende eller för dig som vill kombinera boende med investering eller extrainkomst. Bostaden har genomgått omfattande byggnationer och renoveringar 2011 samt 2023, där exklusiva materialval och generösa sällskapsytor skapar en modern och stilfull helhet. Den spektakulära takterrassen är kronan på verket, en privat oas med sol från morgon till kväll och gott om plats för både loungedel och middagar under bar himmel. Lägenheten har tre badrum, det största mycket rymligt med såväl jacuzzi samt tvätt- och torktumlare. Möjlighet finns att dela av och hyra ut 30 kvm med badrum och kök, och skapa en attraktiv extra inkomst. Med möjlighet till hela tre separata entréer öppnas dessutom dörren till att dela upp bostaden i två, eller till och med tre, självständiga enheter. Läget i eftertraktade Majorna är svårslaget, med promenadavstånd till både Slottsskogen och pulsen kring Stigbergstorget, Linnéstaden, Långgatorna, och numera även Chapmans torg. På två minuter promenerar du till 9:an och 3:ans hållplats som tar dig in till city på under 10 minuter. Bilen parkerar du på den egna parkeringsplatsen, där möjlighet även finns att hyra ytterligare en. Här bor du med ett levande restaurangliv runt hörnet och smidiga kommunikationer som tar dig dit du vill, när du vill. Ett boende som kombinerar karaktär, flexibilitet och en investering i livskvalitet, något utöver det vanliga!