Logotyp av PeakFast
Logotyp av PeakFast

Vemdalsskalet Sörgårdarna 59. L59. V. 6 & 28

Vemdalen - Vemdalsskalet, Härjedalens kommun

Visa på karta

275 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    5 rum
    Boarea
    80 m²
    Våning
    1 av 2, hiss finns ej
    Avgift
    367 kr/mån

Pris/m²
3 438 kr/m²
Premium
Vecka 6 & 28 – Sörgårdarna 57, Vemdalsskalet Två väl valda veckor i en rymlig andelslägenhet om ca 80 m² med fyra sovrum och två badrum, varav ett med bastu. Plats för upp till åtta personer i en öppen planlösning med fullt utrustat kök, matplats och soffdel. Vecka 6 infaller strax innan sportloven – en populär och snösäker vintervecka med fullt nyttjande av liftar och backar. Vecka 28 är en av julisäsongens bästa sommarveckor med sol, fjällcykling och friluftsliv. Lägenheten ligger i Vemdalsskalet med direkt tillgång till liftsystem, skidbackar, längdspår, restauranger och service. Allt nås till fots – bilen behövs inte i det dagliga. Ägandet sker inom SkiStar Vacation Club, ett förvaltningskoncept där lägenheten är fullt möblerad och professionellt skött. Bäddade sängar, handdukar och avresestädning ingår alltid. Drift, underhåll, snöskottning och stugservice hanteras gemensamt – du behöver inte tänka på något annat än att njuta av vistelsen. Den löpande kostnaden består av städ- och serviceavgift samt avgift till bostadsrättsföreningen. Som privatperson kan du tillämpa RUT-avdrag på servicekostnaden vid eget nyttjande. Veckorna kan även anslutas till uthyrning enligt gällande villkor. Som ägare inom SkiStar Vacation Club får du ett brett rabattprogram: 25 % på SkiPass, BikePass och TrailPass, 15 % på skidhyra, cykelhyra, skidskola och aktiviteter, samt 50 % på skidupplevelser i Åre. Därtill rabatter på boende, Experium Sälen (bad, spa, gym, bowling) och SkiStarshop.