Logotyp av LF Fastighetsförmedling Nynäshamn
Logotyp av LF Fastighetsförmedling Nynäshamn

Strandgårdsvägen 4

Trehörningen, Nynäshamns kommun

Visa på karta

5 950 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    5 rum
    Boarea
    144,3 m²
    Avgift
    12 173 kr/mån
    Driftkostnad
    15 696 kr/år

Byggår
2005
Förening
BRF Trehörningen - Nynäs Havsbad
Energiklass
F
Pris/m²
41 234 kr/m²
Premium
Balkong
Uteplats
Hiss
Välkommen till ett unikt och exklusivt boende där havet blir en självklar del av vardagen. Denna stilfulla etagelägenhet i två plan erbjuder ett svårslaget läge direkt vid strandlinjen, med fri utsikt över det glittrande vattnet som speglar ljuset och skapar en rofylld atmosfär året om. I direkt anslutning till bostaden erbjuds möjligheten att ta ett dopp i det blå, då det bokstavligt talat är "badrocksavstånd" ned till bryggan. Bilen parkerar du smidigt i garaget (laddbox för EL-bil finns) där en plats tillhör bostaden. Det finns även onumrerade p-platser längs med Strandgårdsvägen. Bostaden är väl omhändertagen och i fint skick med genomgående ekgolv samt ljusa väggar och präglas av en modern och öppen planlösning mellan kök och vardagsrum. Stora fönsterpartier suddar ut gränsen mellan inne och ute och låter havet ständigt vara närvarande. För maximal komfort finns badrum med dusch på båda planen, vilket gör bostaden lika praktisk som elegant. Det finns även två entrédörrar in till lägenheten från det gemensamma trapphuset. Lägenhetens övre plan nås från husets entréplan medan nedre plan nås från våning -1 (hiss finns). På nedre plan finns möjligheten att bygga ett kök där trappan är belägen då det är förberett med vatten och avlopp. Perfekt för den som söker generationsboende eller liknande. I anslutning till ingången på nedre plan finns ett praktiskt, externt förråd. På nedre plan möts du av en inbjudande sällskapsyta där braskaminen sprider både värme och stämning, en perfekt plats för avkoppling efter en dag i skärgården. Från det nedre vardagsrummet når du enkelt den mysiga uteplatsen, idealisk för stilla morgnar med havsbrisen som sällskap efter ett morgondopp. En trappa upp finns ytterligare ett vardagsrum med anslutning till en härlig balkong med vidsträckt utsikt över skärgården – en plats att njuta av året runt. Balkongen i vinkel nås via två olika balkongdörrar och har gavlar som är inglasade och därmed skänker lä när det blåser på. Köket är mycket användarvänligt och erbjuder gott om förvaringsmöjligheter och ordentliga arbetsytor. Här bor du i en idyllisk skärgårdsmiljö med havet direkt utanför fönstret – ett hem som erbjuder både livskvalitet och ett unikt läge utöver det vanliga. Bara att flytta in! Kontakta mäklaren för en privat visning.