Logotyp av HusmanHagberg Östersund
Logotyp av HusmanHagberg Östersund

Bandvagnsgränd 16

Stadsdel Norr, Östersunds kommun

Visa på karta

5 150 000 kr

Bostaden är kommande

Bostaden förbereds inför försäljning och kan säljas innan den publiceras som till salu. Kontakta mäklaren om du är intresserad, så att du inte riskerar att missa din chans.

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    5 rum
    Boarea
    127 m²
    Våning
    2 av 3, hiss finns
    Avgift
    8 617 kr/mån
    Driftkostnad
    8 400 kr/år

Byggår
2016
Förening
BRF Fjällblicken i Östersund
Energiklass
C
Pris/m²
40 551 kr/m²
Plus
Balkong
Hiss
På andra våningen i populära Brf Fjällblicken hittar du denna smakfulla och moderna gavellägenhet där stil, komfort och smart teknik möts i en perfekt harmoni. Här bor du i ett hem med genomgående hög standard, generösa ytor och ett fantastiskt ljusinsläpp tack vare stora fönsterpartier och gavelläge. Lägenheten erbjuder en öppen och social planlösning mellan kök och vardagsrum som skapar härliga sällskapsytor för både vardag och fest. Det stilrena köket är uppdaterat med nya handtag, modern belysning och exklusiv blandare från Tapwell. Här finns gott om arbetsyta och förvaring för den matlagningsintresserade. Vardagsrummet blir hemmets naturliga samlingsplats där den takmonterade etanolkaminen skapar en exklusiv och ombonad känsla året runt. Bostaden har genomgående fina materialval, är nymålad i sin helhet och har ett enhetligt och modernt uttryck. Här finns dessutom smarta lösningar utöver det vanliga – all el är utbytt och uppgraderad med Plejd-system där belysning och stora delar av bostadens funktioner styrs via en integrerad iPad i väggen eller direkt från mobilen. Ett hem som verkligen kombinerar design och teknik på ett elegant sätt. Här bor du bekvämt med gott om förvaring, två badrum, egen bastu, walk in closet från master bedroom, mycket rymlig och inglasad balkong, fyra sovrum och en härlig känsla av kvalitet i hela bostaden. Till lägenheten medföljer även en plats i varmgarage – något som verkligen förenklar vardagen. Brf Fjällblicken stod inflyttningsklar 2017 och är ritad av arkitekten Lennart Köpsén med fokus på modern arkitektur och hög boendekvalitet. I föreningen finns bland annat takterrass, gym, övernattningslägenhet, vallabod, grovtvättstuga och trevliga gemensamma uteplatser. Stabil förening med god ekonomi och solceller på taket som bidrar till lägre driftkostnader. Denna förening har även sänkt sina månadsavgifter med 22% under 2025 vilket talar för stabil förening. Varmt välkommen till Stadsdel Norr, ett attraktivt område med närhet till stadskärnan, fina strövområden, mataffär, skidstadion och Jämtkraft Arena. För mer information, kontakta ansvarig mäklare. Välkomna!