Logotyp av Eskils Fastighetsförmedling
Logotyp av Eskils Fastighetsförmedling

Sydfruktsvägen 1O

Slagsta, Eskilstuna kommun

Visa på karta

2 650 000 kr

Bostaden är kommande

Bostaden förbereds inför försäljning och kan säljas innan den publiceras som till salu. Kontakta mäklaren om du är intresserad, så att du inte riskerar att missa din chans.

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    5 rum
    Boarea
    119 m²
    Våning
    1, hiss finns ej
    Avgift
    7 039 kr/mån
    Driftkostnad
    9 250 kr/år

Byggår
1993
Förening
BRF Blomsterängen
Energiklass
D
Pris/m²
22 269 kr/m²
Premium
Uteplats
Välkommen till detta smakfullt renoverade radhus i eftertraktade Slagsta – ett hem som kombinerar modern komfort med ett rofyllt läge mot grönskande baksida och skogsdunge som närmaste granne. På bostadens inbjudande framsida finns plats för mindre möbelgrupp. Därifrån nås även entrédörr och ingång till en generös entréhall där du möts av ett ljust och inbjudande första intryck med klinkergolv, ljusa väggar och gott om plats för ytterkläder och skor. Härifrån nås bostadens stilrena badrum med ljust kaklade väggar, spotlights i tak, klinkergolv samt kommod med spegel ovan. Vidare in i bostaden öppnar det moderna köket upp sig – en naturlig samlingspunkt med ljusa skåpsluckor, rostfria vitvaror och en rymlig matplats som bjuder in till både vardagsmiddagar och sociala tillställningar. Genomgående parkettgolv och ljusa ytskikt skapar en harmonisk känsla. Det rymliga vardagsrummet erbjuder gott om plats för både soffgrupp och umgänge, och härifrån når du den stora, takade altanen. Uteplatsen vetter mot den lugna baksidan med generösa ytor för lek och aktivitet – en perfekt plats att njuta av naturen och stillheten. På entréplanet finns även ett flexibelt rum som passar utmärkt som sovrum eller kontor, med tillhörande klädkammare. Här finns dessutom en praktisk tvättstuga utrustad med modern tvättmaskin och torktumlare, tvättho samt gott om förvaring. En trappa upp möts du av tre välplanerade sovrum – två större samt ett perfekt barnrum eller hemmakontor. Samtliga rum har ljusa ytskikt och stora fönster som ger ett härligt ljusinsläpp. På övre plan finns även bostadens andra badrum, smakfullt inrett med ljus inredning, bred kommod, spegelskåp, wc, badkar samt fönster för vädring. Till bostaden hör en carport med installerad laddbox för elbil samt två praktiska utomhusförråd. Här bor du i ett lugnt och familjevänligt område med närhet till natur, service och goda kommunikationer – ett hem att trivas i länge. Varmt välkommen på visning!