1/42

4 250 000 kr
Om bostaden
Bostadstyp
Lägenhet
Antal rum
5 rum
Boarea
113 m²
Våning
3 av 3, hiss finns ej
Avgift
8 810 kr/mån
Driftkostnad
7 200 kr/år
Byggår
1943
Förening
BRF Ehrensvärd 3
Energiklass
D
Pris/m²
37 611 kr/m²
Antal besök
777
Premium
Balkong
VISNING UNDER KRISTI HIMMELFÄRDSHELGEN? VÄLKOMMEN ATT KONTATKA MÄKLAREN FÖR BOKNING! Härlig och ljus femrummare med två balkonger belägen högst upp i funkishus från 1943 endast 75 meter från Fria bads härliga stränder! Här kan ni möta våren och den annalkande sommaren nästan från första parkett.
Funkishusen precis norr om Hamilton vid Fria bad är såväl ett stycke byggnadshistoria som ett attraktivt och strandnära boendealternativ. Flertalet av lägenheterna är mindre, men inte denna. Här har ni även som en familj med två barn möjligheten till ett boende med strandlivet utanför dörren och en livskvalitet med underbar utsikt till ett överkomligt pris! Det finns möjlighet att ha tre rejäla sovrum utan att göra avkall på sällskapsytorna och dessutom finns två toaletter med dusch i båda. Från både matrum och vardagsrum finns det också access till härliga balkonger i söderläge. Här kan man sitta och betrakta båtarna som rör sig över sundet, se alla människor som lockas av långa promenader längst strandpromenaden vid fint väder och höra vågornas brus när det närmar sig kväll. Översta våningsplanet medger också grillning om man vill det.
Redan efter ett par steg in i hallen slås man av bostadens härliga ljusinsläpp. Matrum och vardagsrum är belägna till höger och flyter ihop fint med den stora öppningen emellan. Från vardagsrummet finns en passage med garderobsparti och ett av duschrummen innan vi når två av sovrummen. Ett av dessa har idag en öppning mot köket och kan antingen vara en extra matplats för köket eller ett TV-rum. Vill man nyttja det som sovrum sätts öppningen mot köket igen utan några större kostnader.