Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Mariestad
Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Mariestad

Rosengången 37

Mariestad, Mariestads kommun

Visa på karta

1 200 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    5 rum
    Boarea
    125 m²
    Våning
    1 av 2, hiss finns ej
    Avgift
    7 817 kr/mån

Förening
HSB BRF Rosen i Mariestad
Energiklass
D
Pris/m²
9 600 kr/m²
Välkommen till detta trivsamma och välskötta radhus om 125 kvm, beläget i omtyckta BRF Rosengången en stabil och välfungerande förening som ger ett tryggt och bekvämt boende. Här bor du i ett lugnt och populärt område i Mariestad med närhet till det mesta som förenklar vardagen. På bekvämt avstånd finns Prismaskolan lekplatser, matbutik samt fina promenadstråk i naturnära miljö. Bostaden välkomnar med en inbjudande hall som erbjuder gott om plats för avhängning och förvaring. Direkt innanför finns ett flexibelt rum som med enkelhet kan användas som sovrum, gästrum eller hemmakontor perfekt för den moderna livsstilen. Köket är stilrent och funktionellt med generösa arbetsytor och gott om förvaring. Här finns all maskinell utrustning du behöver vilket gör matlagningen både smidig och inspirerande. I anslutning finns även tvättdel samt en praktisk groventré en uppskattad lösning i vardagen. Intill köket ligger en rymlig matplats där familj och vänner får plats att samlas för både vardagsmiddagar och festliga tillfällen. Vardagsrummet är varmt och inbjudande med fint ljusinsläpp och utgång till bostadens inglasade uterummet. Här förlängs säsongerna och skapar en perfekt plats att njuta av morgonkaffet tidiga vårdagar sena sommarkvällar eller krispiga höstdagar oavsett väder. Uterummet blir ett extra rum att leva i en lugn oas för avkoppling och umgänge. Den egna trädgården i härligt hörnläge ger en extra dimension till boendet. Med större gräsyta än många andra tomter i området finns gott om plats för lek, odling eller bara att njuta av solen i avskildhet. Hörnläget ger dessutom en luftig och fri känsla. På övervåningen möts du av tre harmoniska sovrum i ljusa behagliga färger. Här finns även ett mindre allrum som passar perfekt som TV-hörna, lekyta eller arbetsplats. Badrummet är fräscht och funktionellt utrustat med badkar, kommod och WC. Det större sovrummet erbjuder dessutom generös förvaring. Detta är ett hem som kombinerar funktion trivsel och ett attraktivt läge perfekt för dig som söker ett bekvämt boende i ett lugnt och mysigt område. Varmt välkommen att uppleva Rosengången 37 på plats!