Logotyp av SkandiaMäklarna Strängnäs
Logotyp av SkandiaMäklarna Strängnäs

Tågvägen 8C

Marielundsviken/Mariefred, Strängnäs kommun

Visa på karta

2 950 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    5 rum
    Boarea
    117 m²
    Avgift
    6 998 kr/mån
    Driftkostnad
    17 808 kr/år

Byggår
2021
Energiklass
C
Pris/m²
25 214 kr/m²
Balkong
Uteplats
Varmt välkomna till Tågvägen 8C med ett attraktivt läge i Marielundsviken! Ett modernt och optimalt planerat boende i två plan om 117 kvm med dubbla helkaklade badrum, 4 sovrum och väl tilltagen uteplats i söderläge. Härliga ljusinsläpp och tilltalande sociala ytor att umgås på med vänner och familj. Bostaden välkomnar er via en inbjudande och ljus hall i österläge. Entréplan inrymmer ett socialt utformat kök från Marbodal i delvis öppen planlösning mot vardagsrum med utgång till uteplats i söderläge. Genomgående stilrena vitvaror från Whirlpool. På entréplanet hittar vi även ett helkaklat badrum med dusch samt separat tvättstuga med fönster. Entréplanet har genomgående vattenburen golvvärme. På övre plan hittar vi bostadens 4 rejäla sovrum varav det ena idag används som stor walk in closet. Det finns även rymligt helkaklat badrum med dusch. Utvändigt finns vi en väl tilltagen uteplats i söderläge. Uteplatsen angränsar delvis mot skog och natur. På entrésidan kan med fördel morgonsolen åtnjutas. I trädgården finns dessutom ett rejält förråd. Carport tillhör bostaden. I Marielundsviken bor ni med kort promenadavstånd till Läggesta tågstation som tar er till Stockholm central på 36 min. I närområdet finns både bad -och båtplatser vid Mälaren. Gång och cykelväg till centrala Mariefred samt goda bussförbindelser. Förskola finns i närområdet. Varmt välkomna på visning!
Läs mer hos mäklaren

Räkna på ditt nya boende

Föreningen

Karta & restider

Säljkollen