Logotyp av Notar by Pontuz Löfgren
Logotyp av Notar by Pontuz Löfgren

Lech Walesas gata 44

Ljusstaden, Kalmar kommun

Visa på karta

3 395 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    5 rum
    Boarea
    109 m²
    Våning
    4 av 4, hiss finns
    Avgift
    9 053 kr/mån
    Driftkostnad
    9 000 kr/år

Byggår
2018
Förening
Riksbyggen BRF Solgläntan i Kalmar
Energiklass
D
Pris/m²
31 147 kr/m²
Premium
Balkong
Hiss
Nu ges möjlighet att förvärva något ytterst ovanligt i Kalmar – en femrummare som tydligt särskiljer sig och erbjuder ett boende som överträffar det mesta. Ta trappor eller hiss från markplan upp till våning tre, den översta våningen, och kliv in i denna ljusa och välplanerade bostad om 109 kvadratmeter. Här möts du av ett modernt hem med fönster i tre väderstreck som ger ett generöst ljusinsläpp under hela dagen. Att hitta en lägenhet med tre terrasser i ordentliga storlekar, tre separata förråd samt en storslagen utsikt över det grönskande skogsområdet är mycket ovanligt. Planlösningen är noggrant utformad och ger en fin rymd med ett behagligt flöde mellan rummen. De stora fönsterpartierna bidrar till ett ljus som följer dig genom hela bostaden och skapar en trivsam helhet. Bostaden disponeras med en rymlig hall som knyter samman ett sovrum, helkaklat badrum med tvättdel, förråd samt den öppna ytan där vardagsrum och kök möts. Denna del präglas av ett generöst ljusflöde och fungerar utmärkt som samlingspunkt vid sociala tillfällen. Från köket nås den största balkongen, där solen följer större delen av dagen och där den fjärrstyrda markisen ger skön skugga under varma sommardagar. Den nedre delen av bostaden rymmer ytterligare ett vardagsrum, ett helkaklat badrum samt två sovrum, varav det ena med egen walk-in closet. Härifrån nås terrasser både från sovrum och vardagsrum, vilket är mycket ovanligt. Från hallen nås även det tredje sovrummet, med plats för dubbelsäng. Som boende i Riksbyggens Brf Solgläntan har du tillgång till bland annat övernattningslägenhet, festlokal, gym med lekrum, hobby- och verkstadsrum, tvättstuga samt barnvagnsförråd. Lägenheten har dessutom tre förråd som ger goda förvaringsmöjligheter. På ett omtyckt läge med naturen alldeles intill bor du nära promenadstråk som lockar till både rörelse och avkoppling. Samtidigt finns förskolor, skolor, golfbana, havet och bussförbindelser på bekvämt avstånd – ett hem som passar dig som värdesätter lugn och närhet till det mesta.