Logotyp av Notar by Pontuz Löfgren
Logotyp av Notar by Pontuz Löfgren

Alice Babs gata 42

Ljusstaden, Kalmar kommun

Visa på karta

2 495 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    5 rum
    Boarea
    114 m²
    Avgift
    7 737 kr/mån
    Driftkostnad
    22 800 kr/år

Byggår
2017
Förening
BRF Picknicken i Kalmar
Energiklass
D
Pris/m²
21 886 kr/m²
Premium
Balkong
Uteplats
I omtyckta och familjära Ljusstaden, med naturen alldeles intill, presenteras detta moderna och bekväma hus i bostadsrättsform. Här bor du längst in på ett lugnt och ostört läge, sannolikt föreningens bästa, med ett eftertraktat hörntomtsläge och bara granne åt ett håll. Bostaden om 114 kvadratmeter är mycket välplanerad över två våningar. På entréplanet möts du av sociala ytor med ett stilrent kök från Ballingslöv i öppen planlösning mot vardagsrummet. Härifrån nås den stensatta uteplatsen som har gott om plats för både loungemöbler och matgrupp. Intill uteplatsen breder en gräsyta ut sig, inramad av häckar, där barnen kan leka fritt och där man enkelt samlas för trevliga stunder. På övre plan finns fyra sovrum, en balkong samt ett helkaklat badrum. Det andra badrummet ligger bekvämt på entréplanet tillsammans med en praktisk tvättstuga. En carport precis intill huset gör parkeringen enkel, och i direkt anslutning finns ett rymligt förråd för förvaring. Ljusstaden är ett uppskattat läge för barnfamiljer, omgivet av natur och med närhet till promenadstråk, skolor, förskolor, golfbanor, havet och goda bussförbindelser. Föreningen erbjuder dessutom ett fint och välskött poolområde som blir en naturlig samlingspunkt under sommarens varma dagar. Ett hem att trivas i, med allt du behöver inom bekvämt avstånd.
Läs mer hos mäklaren
Logotyp av Notar by Pontuz Löfgren
Guldhemmets logotyp

Vinnare - Årets Mäklarkedja

Guldhemmet 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025