Logotyp av Bjurfors Vemdalen
Logotyp av Bjurfors Vemdalen

Vemdalsskalet Klockarfjällsvägen 53A

Klockarfjället, Härjedalens kommun

Visa på karta

3 600 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    5 rum
    Boarea
    80 m²
    Våning
    1 av 2, hiss finns ej
    Avgift
    3 153 kr/mån
    Driftkostnad
    25 200 kr/år

Byggår
2025
Förening
BRF Nääsbacken 1
Pris/m²
45 000 kr/m²
Premium
Nyproduktion
Uteplats
Med ett svårslaget läge precis vid Nääsbacken bor du bokstavligen mitt i skidupplevelsen. Här spänner du på dig skidorna utanför dörren och glider direkt ut i systemet via Väst Express – som tar dig vidare genom hela Vemdalsskalets varierade skidområde. Runt knuten väntar både lekfull skogsåkning, breda carvingvänliga pister och minipark för de yngsta. När det är dags för paus finns restaurang Passet med skidåkarlunch, afterski och event – eller varför inte fortsätta glida vidare till Toppen eller Pläjset för ytterligare smakupplevelser. Bostaden om ca 80 kvm kombinerar modern arkitektur med en mycket välplanerad planlösning. Här erbjuds hela fem rum och kök, varav fyra sovrum – perfekt för den större familjen eller för dig som vill samla vänner i fjällen. Två stilrena badrum med dusch, bastu för skön återhämtning efter en dag på berget samt en generös skidåkarhall med gott om förvaring gör vistelsen både bekväm och praktisk. Den öppna och inbjudande sällskapsytan ligger i framkant av bostaden och blir en naturlig samlingsplats med ljus och rymd. Köket från Marbodal, utrustat med vitvaror från Vestfrost, håller en bra standard. Tvättmaskin, torktumlare, torkskåp och garderober ingår. Tillträde från 31 mars 2026 är möjligt. Bostaden säljs omöblerad, men genomarbetade möbelförslag finns framtagna från två leverantörer för dig som vill skapa en komplett och inflyttningsklar fjällmiljö.
Läs mer om bostaden
Guldhemmets logotyp

Finalist - Årets Mäklarkedja